تصویب آیین‌نامه نمایندگی فروش بیمه‌های زندگی

شورای عالی بیمه در اجرای ماده ۱۷ قانون تأسیس بیمه مرکزی و بیمه‌گری، “آیین‌نامه شماره ۹۶، نمایندگی فروش بیمه‌های زندگی” را تصویب و ابلاغ کرد.

بیمه مرکزی

تصویب آیین‌نامه نمایندگی فروش بیمه‌های زندگی

به گزارش حکاک از بیمه مرکزی، براساس این آیین نامه موسسه بیمه می تواند در رشته بیمه زندگی انفرادی به اشخاص حقیقی واجد شرایط، پروانه نمایندگی فروش اعطا کند و مشخصات نمایندگان فروش را از طریق سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه (سنهاب) به بیمه مرکزی ج.ا.ایران اعلام نماید.

همچنین مؤسسه بیمه مسئول پاسخگویی و جبران هرگونه خسارت مستقیم و یا غیرمستقیم ناشی از عمد، تقصیر، غفلت یا قصور نماینده در رابطه با عملیات بیمه ای موضوع قرارداد با بیمه گذاران، بیمه شدگان و اشخاص ثالث است. مدت اعتبار پروانه نمایندگی فروش حداکثر سه سال است که مؤسسه بیمه ای می تواند آن را با رعایت مفاد آیین نامه تا پنج سال تمدید کند.

شورای عالی بیمه در خصوص کارمزد نماینده فروش در این آیین نامه آورده است که این کارمزد نباید از ۷۰درصد میزان کارمزد نمایندگان حقیقی مقرر در آیین نامه کارمزد نمایندگی و دلالی رسمی بیمه تجاوز نماید.

این آیین نامه که شامل ۱۵ ماده و ۲تبصره است از ابتدای سال ۱۳۹۸ لازم الاجراست و از آن تاریخ به بعد جایگزین آیین نامه شماره ۵۴ خواهد شد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *