تشدید نارضایتی‌های عمومی در هند با کاهش واردات نفت از ایران

کاهش واردات نفت ایران از سوی پالایشگاه‌های هند، همزمان با افزایش هزینه تولید بنزین در این کشور موجب افزایش نارضایتی عمومی از دولت شد.

گرانی بنزین در هند

تشدید نارضایتی‌های عمومی در هند با کاهش واردات نفت از ایران

به گزارش حکاک از یورونیوز، جهش قیمت بنزین در هند همزمان با روزهای پایانی تابستان موجب شده تا بسیاری از هندی‌ها به ناچار کولر خودروهای خود را خاموش کنند یا آن‌هایی که خودروی دوگانه‌سوز دارند، ساعت‌ها در صف پمپ‌های گاز معطل بمانند.

در پی افزایش هزینه تامین نفت خام و کاهش ارزش برابری روپیه، دولت هند از یک ماه پیش اقدام به افزایش قیمت بنزین کرده است. اقدامی که بارها اعتراض‌های گروهی هندی‌ها را طی یک ماه گذشته برانگیخته و در مواردی موجب تعطیلی کسب و کارها، ادارات دولتی و حتی مدارس شده است.

این اعتراض‌ها تاکنون با مقاومت دولت در برابر خواست معترضان مبنی بر کاهش قیمت بنزین توام بوده است. همزمان بسیاری از هندی‌ها به استفاده از اسکوتر و دوچرخه روی آورده اند و برخی هم فعلا با عدم استفاده از کولر خودروهای خود در تلاش هستند تا یکی دو لیتری در مصرف روزانه بنزین صرفه جویی کنند.

قیمت بنزین در ایالت‌های مختلف هندوستان و به دلیل نرخ متفاوت مالیات بر سوخت، متفاوت است و با وجود اعمال مالیات ۳۰ درصدی دولت مرکزی، بنزین در این کشور نرخ یکسانی ندارد. به همین دلیل، برخی از دارندگان خودروهای سنگین و باری مسیر حرکت خود را بر اساس عبور از ایالت‌هایی که نرخ بنزین کمتر است، تنظیم کرده‌اند.

قیمت هر لیتر بنزین در پایتخت این کشور طی ماه گذشته میلادی از ۸۰ روپیه (۰.۹۵یورو) فراتر رفته است. نرخی که یک‌سال پیش حدود ۲۰ روپیه ارزان‌تر بوده است.

دولت هند تاکید دارد که قیمت تمام شده بنزین با توجه به افزایش هزینه تامین نفت خام مورد نیاز پالایشگاه‌های این کشور دلیل اصلی گرانی بنزین در این کشور است و با توجه به این که اخذ مالیات از سوخت یکی از مهمترین منابع درآمدی دولت محسوب می‌شود، امکان کاهش قیمت بنزین وجود ندارد.

وزیر نفت هند پیش‌تر و در ماه ژوئن از پالایشگاه‌‌های این کشور خواسته بود برای کاهش چشمگیر یا حتی قطع واردات نفت از ایران خود را آماده کنند.

هند به واسطه وجود رابطه استراتژیک سیاسی و نظامی با ایالات متحده آمریکا، ناچار به همراهی با تحریم‌های نفتی این کشور علیه واردات نفت ایران شده و تاکنون تلاش‌هایش برای اخذ معافیت از این تحریم‌ها ناکام مانده است.

هند در ۶ ماه نخست سال جاری میلادی وارد‌کننده روزانه حدود ۶۰۰ هزار بشکه از صادرات ۲ میلیون و ۲۰۰ هزاربشکه‌ای نفت ایران بوده ولی واردات نفت این کشور از ایران برای ماه جاری و آینده میلادی به کمتر از ۱۲ میلیون بشکه در هر ماه می‌رسد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *