اجرای آزمایشی اعتبارسنجی مشتریان در شرکت‌های بیمه

دبیرکل سندیکای بیمه گران ایران خواستار اجرای آزمایشی اعتبارسنجی مشتریان صنعت بیمه در شرکت های بیمه شد.

علی‌پور

اجرای آزمایشی اعتبارسنجی مشتریان در شرکت‌های بیمه

به گزارش حکاک از سندیکای بیمه‌گران ایران، سیدمحمد علیپور با حضور در کارگروه تخصصی مالی که در سندیکای بیمه گران ایران برگزار شد، خواستار تجهیز شرکت های بیمه به سامانه رتبه بندی اعتباری ایران شد.

وی از مدیران مالی شرکت های بیمه که در این کارگروه حضور داشتند خواست تا با بررسی عملکرد و چگونگی کارکرد این سامانه با آن آشنا شده و چگونگی امکان بهره برداری از این سامانه را در صنعت بیمه بررسی کنند.

محمد جلیلی کارشناس بانکی و مدیرعامل شرکت رتبه بندی اعتباری ایران نیز در این نشست به تشریح چگونگی عملکرد سامانه «توانم» (توان اعتباری من) پرداخت و در این زمینه توضیحات مفصلی ارایه کرد.

وی با بیان اینکه این سامانه با حمایت وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی فعالیت می کند، گفت: در اغلب کشورهای دنیا نرخ تسهیلات شناور و متغیر است و بانک به مشتری پرریسک و بد سابقه وام را با نرخ بالاتر اعطا می‌کند و در مقابل مشتری کم‌ریسک و دارای کارنامه اعتباری مثبت، وام را  با نرخ کمتری دریافت می کند و حتی به مشتری با ریسک خیلی بالا و خارج از چارچوب هم اصلا وام نمی‌دهد.

جلیلی اظهار داشت: اگر مکانیزمی نباشد که مشتریان خوب و بد و خوش‌حساب و بدحساب تفکیک شوند، آن گاه بانک ها براساس نرخ میانگین، به تمام مشتریان یک وام با نرخ کاملا یکسان پرداخت می کنند.

وی ادامه داد: در صنعت بیمه نیز به همین گونه است و متاسفانه هم اکنون در کشور ما  وضعیت مشتری کم‌ریسک و مشتری پرریسک در میزان پرداخت حق بیمه یکسان است و بالاجبار به علت نبود اطلاعات و محاسبه ریسک به صورت میانگین محاسبه می شود.

مدیرعامل شرکت رتبه بندی اعتباری ایران افزود: در حالی که در دنیا رایج است بیمه گران با اتکا به شفافیت و اطلاعات کافی در مراکز بیمه ای، بین مشتری کم‌ ریسک و پرریسک تفاوت قائل می‌شوند و طبعا مشتری پرریسک باید حق بیمه ‌نامه بیشتری پرداخت کند و مشتری کم ریسک باید به علت کم خطر بودنش باید کمتر هزینه بیمه بدهد و از مزایای خوش حسابی برخوردار باشد.

وی خاطرنشان کرد: اکنون عدم رعایت استاندارهای جهانی و نبود اطلاعات کافی و ساختار شفافیت باعث شده ضریب نفوذ صنعت بیمه در کشور ما رشد قابل قبولی  نداشته باشد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *