ضرورت شیوه‌های جدید پرداخت الکترونیکی

پدرام توفیق‌نیا، کارشناس و فعال حوزه بانک‌داری و پرداخت الکترونیکی

پدرام-توفیق‌نیا-2

ضرورت شیوه‌های جدید پرداخت الکترونیکی

شیوع و گسترش ویروس کرونا امروزه بیش از هر زمان دیگری نقش تسهیلگری صنعت پرداخت الکترونیکی را در سطوح مختلف مبادلات و مراودات حتی در امور روزمره نشان داده تا جایی که عملکرد و بازدهی این ابزارها و روش‌ها توانسته به شایستگی جایگاه پراهمیت پرداخت و بانکداری الکترونیکی را به ویژه در کمک به کنترل بحران آشکار سازد.

صنعت پرداخت در این دوران به درستی نشان داد با استفاده از ظرفیت‌های خود قادر است علاوه بر حذف بسیاری از موانع پیشین در حوزه مبادلات پولی، با کمک به حفظ فاصله فیزیکی و حذف روابط حضوری به‌عنوان اصلی‌ترین فاکتور گسترش بیماری، در کنترل بحران نقش موثری ایفا کند.

به طوری که تنها در یکماهه اسفند ماه۹۸ بالغ بر ۲٫۲۸۱ میلیون تراکنش با ارزش ۳٫۲۸۲ هزار میلیارد ریال در شبکه پرداخت الکترونیک پرداخت کشور پردازش شده است که به خوبی بیانگر کمک شایانی است که این صنعت به تبادلات پولی در حوزه اقتصاد نموده است.

این نقش‌آفرینی مؤثر و مفید، شواهد صدق روشنی برای آنچه سال‌ها فعالان و متخصصان این حوزه در خصوص لزوم سرمایه‌گذاری و ایجاد مقررات اثربخش و به روز، بر آن تاکید داشتند، بیش از پیش آشکار کرده است و امروز برای مسئولین و تدوین کنندگان مقررات و حتی عموم مردم، ابهام و تردیدی برای کنار گذاشتن تعلل‎های خواسته و ناخواسته باقی نمانده است.

به عبارت دیگر تجربه زیست در روزهای بحران کووید ۱۹ و لزوم هر چه بیشتر استفاده از خدمات غیرحضوری بانکداری و پرداخت الکترونیکی در بخشهای مختلف اعم از خریدهای خرد و روزمره تا امور بانکی و پرداخت، به خوبی گواه این مدعاست که امروزه زندگی بدون بانکداری و پرداخت الکترونیکی، نه تنها امکان پذیر که حتی قابل تصور هم نیست.

خدماتی نظیر پرداخت قبوض خدماتی، انتقال وجه در شبکه بانکی و حتی پرداخت وجوه در خریدهای متنوع روزمره که امروزه زندگی بدون آنها ناممکن و دستکم دشوار می‌نماید، حاصل سرمایه گذاری فکری و مالی و به دنبال آن پیشرفت در حوزه صنعت پرداخت الکترونیکی در کشور است که طی دو دهه اخیر با تأکید از سوی تمامی اضلاع مرتبط با این صنعت دنبال شده است.

بنابراین بیراه نخواهد بود اگر بیش از گذشته بر این گزاره پافشاری کنیم که باید راه را برای گسترش و پیشرفت این صنعت حیاتی و تسهیلگر هموار کرد. شکی نیست که هرقدر زیرساخت‌ها، روش ها و ابزارها در این حوزه، تنوع و گسترش بیشتری پیدا کنند و هرچقدر امکان دسترسی بیشتر برای کاربران مختلف اعم از دولتی، خصوصی، حقیقی، حقوقی و شخصی به این ابزار و روش ها افزایش یابد در آینده نیز قادر خواهیم بود تا فعالیتها و نیازهای عمومی را در این بخش، ضمن تامین امنیت و سهولت حداکثری، در زمان کوتاهتری به انجام برسانیم.

برای درک بهتر و بیشتر توجه به این ضرورت کافی است، به تلاش‌هایی که برای راه‌اندازی پرداخت غیرحضوری همزمان با اوج‌گیری شیوع کووید ۱۹ آغاز شده، نگاه کنیم؛ بانک مرکزی در نیمه اسفندماه سال گذشته وعده راه اندازی یکپارچه پرداخت‌های غیرتماسی را تا پایان سال داد اما این وعده به علت موانعی هنوز محقق نشده است اما تصور کنید اگر بانک مرکزی پیش از این مثلا ظرف یک‌سال گذشته، امکان هم پذیرندگی در پرداخت های مبتنی بر QR Code را در شبکه پرداخت فراهم ساخته بود، در شرایط فعلی چه گام بزرگی در حل مسائل پیش رو برداشته و می توانست چه کمک موثری به مدیریت بحران پیش آمده انجام دهد؟!

بنابراین به نظر می رسد که مجوعه فعالان صنعت پرداخت و بانکداری الکترونیکی اعم از رگولاتور، سرمایه گذار و سایر ذینفعان و اثرگذاران این بخش باید نسبت به ایجاد تغییرات در این حوزه سرعت و تمرکز بیشتری داشته باشند تا از رهگذر این اقدامات، بتوانیم از ظرفیت های موجود این صنعت، استفاده بیشتری کرده و مسائل را پیش از اینکه به پیچیدگی های دست و پاگیر منجر گردند، با راهکارهایی کم هزینه،حل و فصل کنیم.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *