بلای جان صنعت پرداخت ایران

صادق فرامرزی، مدیرعامل ایران‌کیش

صادق فرامرزی

بلای جان صنعت پرداخت ایران

هشتاد درصد تراکنش‌ها در زیر ساخت گران‌قیمت شتاب تراکنش‌هایی هستند که از لحاظ کیفیت عددی بسیار پایین هستند اما عدم توجه به این حوزه باعث شده تا بعضا هزینه این تراکنش‌ها بیش از سود آن در صنعت پرداخت باشد . در چنین شرایطی تردیدی نیست ما در صنعت پرداخت خرد و در بحث کارمزدخواهی ناچاریم روش فعلی را تغییر دهیم اما قبل از هر چیز با توجه به اقتصاد و تورم و مسایل موجود کشور باید مشخص کنیم که اساسا تا چه مبلغی را باید جزو پرداخت‌های خرد در نظر بگیریم؟ آیا صرفا سقف مبلغ مشخص کننده نوع تراکنش پرداخت خرد است؟ مثلا مبالغ کمتر از ٢۵هزار تومان، یا انواعی از تراکنش‌ها مانند تراکنش‌های سوخت که نیاز به سهولت و سرعت بالا دارند هم در این حوزه قرار می گیرند؟ از نظر من پاسخ مثبت است. درباره پرداخت‌های خرد همواره منتظر اقدام رگولاتوری بوده‌ایم در حالی‌که اگر قرار باشد رگولاتوری خیلی زودهنگام یا خیلی وابسته به فناوری قوانین وضع کند آن‌وقت دائما مجبور به روزرسانی و تغییر قوانین است که این موضوع هم هزینه‌های خودش را دارد .

در مسائلی مانند دبیت کارت، تراکنش های شارژی، شتابی و اینترنتی در رتبه بالایی در جهان هستیم تا جایی که چند شرکت پرداخت ایرانی جزو پنجاه شرکت صنعت پرداخت دنیا هستند. این نشان می‌دهد در صنعت پرداخت بسیاری از کارهایی که در دنیا انجام می‌شود را می‌توانیم انجام دهیم و به هیچ وجه مشکلی در زمینه دانش نداریم، اینکه ما در لبه تکنولوژی هستیم کاملا موضوع درستی است و از لحاظ تکنولوژی، فاصله قابل توجهی نیز دراین زمینه با دنیا نداریم، پس چه می‌شود که نمی‌توانیم در استفاده از ابزارهای جدیدتر در بحث پرداخت خرد به جلو حرکت کنیم؟

بارها عرضه کیف پول الکترونیکی را مشکلی برای حل کارمزدها و بحث پرداخت‌های خرد معرفی کردیم اما در آن کند پیش رفتیم. تا زمانی که هیچ فرقی بین پرداخت از طریق کیف‌پول با کارت پیش‌پرداخت بانکی برای دارنده کارت ایجاد نشود، نمی‌توان به موفقیت در این حوزه حتی فکر کرد. تا زمانی که قیمت تراکنش در شبکه پرداخت بر کیفیت آن بچربد نمی‌توان به رشد روش‌های صحیح پرداخت توجه داشت. ما در مسائلی مانند شهر هوشمند کلی وقت می‌گذاریم و امیدواریم که بالاخره بتوانیم دراین زمینه چالش‌ها را حل کنیم اما عرصه پرداخت‌های خرد بخشی از حرکت به مسیر شهر هوشمند است . متاسفانه ما شرکت های پرداخت عادت بد کارمزد خواهی را راه انداختیم و این موضوعی است که باید تغییرکند.عوض شدن مدل غلط کارمزد نیازمند همراهی همه ارکان صنعت است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *