رسمیت یافتن پرداخت‌یارها؛ گامی برای تصحیح زیست‌بوم پرداخت الکترونیک

ایمان اسدی، فعال و کارشناس پرداخت الکترونیک

ایمان اسدی

رسمیت یافتن پرداخت‌یارها؛ گامی برای تصحیح زیست‌بوم پرداخت الکترونیک

فعالیت شرکت‌های پرداخت‌یار سرانجام پس از کش‌وقوس‌های فراوان از روز یکشنبه، یازدهم شهریور ماه ۹۷ با امضای موافقتنامه میان برخی از این شرکت‌ها و شرکت محترم شاپرک به صورت رسمی آغاز شد تا به این ترتیب بازیگران تازه‌ای به جمع فعالان حوزه پرداخت الکترونیک کشور بصورت رسمی اضافه شوند.

پرداخت‌یارها اگرچه پیش از آغاز فرایند تدوین سیاست‌های عملکردی توسط بانک‌مرکزی و شاپرک با عناوین و در قالب‌های نسبتا متفاوتی در حوزه پرداخت الکترونیک ایران حضور داشتند، اما امضای موافقتنامه میان شرکت شاپرک و این شرکت‌ها را باید نقطه عطف مهمی در دور جدید فعالیت این بازیگران دانست. چرا که از جهات مختلفی شرایط برای حضور و نقش‌آفرینی این شرکت‌ها با امضای این موافقتنامه و عمل در چارچوب آن تغییر خواهد کرد.

واقعیت این است که در نبود پرداخت‌یارها یا بهتر است بگوییم در شرایطی که فعالیت این بازیگران از رسمیت و شفافیت لازم و کافی برخوردار نبود، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت الکترونیک یا همان پی‌اس‌پی‌ها، آگاهانه یا از سر ناچاری نقش و وظیفه‌ای را در بازار محیط زیست‌بوم پرداخت الکترونیک کشور بر عهده گرفته بودند که قاعدتا باید از سوی پرداخت‌یارها ایفا می‌شد؛ یافتن و ساختن بازارهای جدید برای پرداخت الکترونیک.

کافی است امروز نگاهی به خدمات ارائه‌شده در اپلیکیشن‌های شرکت‌های پی‌اس‌پی بیندازیم تا این نکته بیشتر روشن شود؛ انواع و اقسام کالاها و خدمات را می‌توان سراغ گرفت که در این اپلیکیشن‌ها به کاربران معرفی شده یا امکان خرید و پرداخت وجه آن از طریق اپلیکیشن ‌ها فراهم شده‌است، از بلیت هواپیما و قطار گرفته تا حق بیمه شخص ثالث و تأمین اجتماعی و…

این در حالی است که بنا بر آنچه در استانداردهای بین‌المللی و نمونه‌های خارجی قابل مشاهده‌است، کارویژه اصلی شرکت‌هایی که آن‌ها را در ایران، پی‌اس‌پی نامیده‌ایم، ارائه زیرساخت‌های فنی مانند سوییچ و…. برای برقراری اتصال در حوزه پرداخت الکترونیک است و این شرکت‌ها دخالتی مستقیم در بازاریابی یا بازارسازی پرداخت‌هایی که می‌توان به صورت الکترونیک انجام داد، ندارند. این مسئولیت یا بهتر است بگوییم این کسب‌وکار در نمونه‌های بین‌المللی بر عهده بازیگرانی است که اکنون می‌توانیم بگوییم شبیه‌ترین‌ها به آن‌ها در ایران، پرداخت‌یارها هستند.

بر این مبنا است که بیراه نخواهد بود اگر بگوییم با رسمیت یافتن فعالیت شرکت‌های پرداخت‌یار در ایران، گام بلندی در مسیر تصحیح و شفافیت بیشتر حوزه پرداخت الکترونیک برداشته شده‌است. چرا که اضافه شدن پرداخت‌یارها تنها ظهور بازیگرانی جدید به حوزه پرداخت الکترونیک کشور نیست، بلکه گامی در راستای تفکیک دقیق‌تر و صحیح کسب‌وکارها و به تبع آن مسئولیت‌ها در زیست‌بوم پرداخت الکترونیک بحساب‌می‌آید؛ اتفاقی که باید آن را به فال نیک گرفت و برای موفقیت آن تلاش کرد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *