لوتی اصفهانی و گربه روی درخت

علی پاکزاد، تحلیلگر اقتصادی

علی پاکزاد

لوتی اصفهانی و گربه روی درخت

وزیر محترم اقتصاد گفته: “این سخنان که این روزها مطرح می‌شود مبنی بر اینکه برنامه دولت این است که دلار را در بالای ۴۰۰۰ تومان ثابت نگه دارد صحت ندارد”.

این نقل قول را که خواندم ایمان آوردم به تسلط اهالی اصفهان بر هنر کلام فارسی و یادم افتاد خاطره ای شیرین از زبان ابوی گرام در مورد لوتی اصفهانی که همسایه شان بود در سالهای دور.

روزی سر ظهر مازان از کوچه می گذشت، می بیند این همسایه محترم سفره ای پهن کرده زیر درخت و در حال فرودادن لقمه های خوش بر و بوی کباب هر چند دقیقه ای هم سر بالا می کند و تکه ای کباب به سمت گربه بالای درخت تکان می دهد، اما تا گربه بدبخت قدم از قدم بر می دارد، لوتی ما پیشته ای بلند می کند و گربه بخت برگشته از ترس به عقب پریده در انتهای شاخه ای نازک بین هواو زمین معلق می ماند.

ابوی گرام بنده که وضعیت گربه  بیچاره را می بیند با سلامی بلند به سمت همسایه محترم رفته بعد از چاق سلامتی و تعارف های معمول می گوید: روایت کباب کنار گذر به کنار؛ چرا نمی گذاری این گربه بدبخت از این درخت پایین بیاید؟

لوتی اصفهانی هم عاقل اندر صفیح نگاهی به مازان کرده می گوید: خودش نیمید پاین؟ منو چه به کارِ گربه.

هرچی از مازان اصرار از لوتی اصفهانی ما انکار که اصلا کاری به کار گربه ندارد و هرچه هم کباب تعارفش می کند، نمی‌خورد!!!

کمی بعد دیگر همسایه ها، مازان را درجریان می‌گذارند که گربه روز قبل مرغ  لوتی را به دندان گرفته  و او هم برای آنکه دلش نمی‌آید گربه را چوب بزند برای تنبیه کمین کرده و وقتی گربه از همه جا بی‌خبر رفته بالای درخت،  لوتی ما زیر درخت بساط کباب راه انداخته است و باقی ماجرا…

خلاصه آنکه گربه خودش نیماد پاین، ما رو چه به کار دلار.

اما نکته برگرفته از تسلط وزیر محترم بر زبان فارسی نکته ای خیلی ظریفتر است. چون دولت نمی خواهد دلار بالای چهار هزار تومان “ثابت” بماند؛ بلکه نوسان دلار در کانال ۴هزار تومان را هدف گرفته است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *