علی بابا رکورد “روز مجردها” را با ۱۲ میلیارد دلار فروش شکست

علی‌بابا که رقیب چینی آمازون بحساب می‌آید توانست در نخستین ساعات آغاز بزرگترین رویداد تجارت الکترونیک یعنی روز ۱۱ نوامبر که در چین روز مجردها است، رکورد فروش جدیدی را به نام خود ثبت کند.

علی بابا

علی بابا رکورد “روز مجردها” را با ۱۲ میلیارد دلار فروش شکست

به گزارش حکاک از دویچه‌وله، این فروشگاه اینترنتی اعلام کرده است که در نخستین ساعت آغاز “روز مجردها” (Singles‘ Day) تقریبا ۱۲ میلیارد دلار (۸۴ میلیارد یوان) فروش داشته که این رقم ۲۲ درصد بیشتر از سال گذشته است.

پس از گذشت ۴ دقیقه، این رقم به ۱۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون  دلار (۱۰۰ میلیارد یوان) رسید. طبق اطلاعات منتشرشده از سوی این شرکت غول‌پیکر چینی، امسال در رویداد تجارت الکترونیک این کنسرن، بیش از ۲۰۰ هزار برند شرکت کرده‌اند و شمار خریداران آنلاین حدود ۵۰۰ میلیون نفر است که ۱۰۰ میلیون بیشتر از نوامبر سال گذشته است.

در چین روز ۱۱ نوامبر (روز یازدهم از ماه یازدهم سال) را روز مجردها می‌دانند. در این روز مجردها با برگزاری پارتی‌ها و مراسم گوناگون دور هم جمع می‌شوند.

این روز و جشن‌های مرتبط با آن به قدری در چین رواج پیدا کرده که بخش تجاری هم متوجه آن شده و فروشگاه اینترنتی علی‌بابا، از سال ۲۰۰۹، این روز را به فستیوال خرید تبدیل کرده است.

از تاریخ ۱۱ نوامبر سال ۲۰۱۱، روزی با ۶ عدد یک در تاریخ که مجردها در چین در آن روز جشن‌های بزرگی برپا کردند، این روز مترادف شده با بزرگترین صحنه حراج و تخفیف سال.

وز مجردها در چین، در اقتصاد این کشور، نقش مهمی دارد. در حال حاضر اقتصاد چین رشد کندی را در ۳۰ ساله اخیر تجربه می‌کند. به همین علت تقاضای داخلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است. بسیاری از خریداران چینی اما برنامه‌های خرید خود را تا رسیدن “روز مجردها” و استفاده از تخفیف‌های ویژه این روز، به تعویق می‌اندازند. آنها ظرف ۲۴ ساعت می‌توانند کالاهای مورد نیاز خود را با تخفیف‌های ویژه خریداری کنند؛ چیزی شبیه “جمعه سیاه” و حراج بزرگ در آمریکا.

در روز حراج بزرگ چین، معمولا تلویزیون هم به میدان می‌آید و با پوشش برنامه‌هایی چون کنسرت‌های خواننده‌های مشهور ، جلوه ویژه‌ای به این روز در چین می‌بخشد.

هرچند که علی بابا در بازار چین حرف نخست را می‌زند اما رقیب این کنسرن، JD.com  هم بیکار ننشسته و بیش از پیش در میدان رقابت، جلوی علی‌بابا قد علم می‌کند. از دیگر رقبای علی‌بابا می‌توان به   Pinduoduo  اشاره کرد که رفته رفته محبوبیت‌شان در میان خریداران به خصوص در شهرهای کمتر مرفه چین، بیشتر می‌شود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *