حرفه‌ای‌ها چند سال باید کار کنند؟

این روزها که بحث ممنوعیت خدمت بازنشستگان در ایران بسیار داغ است و اختلاف‌نظرهای فراوانی هم درباره این ماجرا وجود دارد، نگاهی به تجربه کشورهای دیگر درباره کارآمدی حرفه‌ای، تجربه‌مندی و تلفیق نیروی متخصص جوان و حرفه‌ای‌های کارکشته می‌تواند مفید باشد.

زندگی حرفه ای.ممنوعیت کار بازنشستگان

حرفه‌ای‌ها چند سال باید کار کنند؟

به گزارش حکاک، شاخص مدت زمان زندگی حرفه‌ای نشان دهندۀ آن است که یک نیروی کار که در حال حاضر ۱۵ سال سابقه دارد، در دوران زندگی خود تا چند سال می‌تواند به عنوان یک نیروی کار فعال، در بازار کار حضور داشته باشد.

بنا بر داده‌های ادارۀ آمار اروپا موسوم به “یورو استات” این شاخص در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۳۶ سال بوده که ۳ سال بیش از مدت زمان زندگی حرفه‌ای در سال ۲۰۰۰ میلادی است.

بررسی این شاخص در تک تک کشورهای اروپایی نیز نشان می‌دهد مدت زمان زندگی حرفه‌ای در کشورهای مختلف متفاوت و از ۳۲ سال در ایتالیا تا ۴۲ سال در سوئد متغیر است.

شاخص مدت زمان زندگی حرفه ای در اروپا

همچنین این شاخص در میان زنان و مردان ساکن اتحادیه اروپا متفاوت و برای مردان ۳۸ سال و برای زنان ۳۳ سال است.

دیگر یافتۀ بدست آمده از داده‌های “یورو استات” اینکه در بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا مدت زمان زندگی حرفه‌ای برای مردان بیش از زنان است. تنها استثنا در این باره دو کشور لیتوانی و لتونی است؛ در لتونی هیچ تفاوتی در مدت زمان زندگی حرفه‌ای زنان و مردان وجود ندارد و در لیتوانی این مدت برای زنان بیش از مردان است.

بیشترین تفاوت در این باره در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا را می‌توان در کشور مالت دید که ۱۲ سال است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *