‘اعتراف رسانه‌های آمریکایی به شکست تحریم مشتقات نفتی ایران

خبرگزاری رویترز با استناد به داده‌های مربوط به ردیابی نفتکش‌ها و همچنین محاسباتی در این زمینه گزارش داده با وجود تحریم‌های واشنگتن علیه تهران، صدور مشتقات نفتی از ایران افزایش یافته و به ۵۰۰ میلیون دلار در ماه رسیده است.

مشتقات نفتی ایران

‘اعتراف رسانه‌های آمریکایی به شکست تحریم مشتقات نفتی ایران

به گزارش حکاک، بر اساس گزارش رویترز، تحریم‌های یک جانبه آمریکا فروش مشتقات نفتی را کمتر تحت تاثیر خود قرار داده است که از این میان می‌توان به محصولاتی نظیر نفت کوره و ال پی جی (گاز مایع) اشاره کرد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، گفته است در ماه اوت، صادرات مشتقات نفتی جمهوری اسلامی به بالاترین میزان رسیده است. او همچنین گفته ایران در صادرات مشتقات نفتی مشکلی ندارد.

شرکت مشاوره انرژی اف جی ای تخمین می‌زند که صادرات این محصولات روزانه به ۴۰۰-۵۰۰ هزار بشکه رسیده باشد. خریداران نفت عموما پالایشگاه‌ها هستند ولی مشتریان محصولاتی نظیر نفت کوره و گاز مایع می‌تواند هزاران واحد صنعتی کوچک یا مسکونی را دربر گیرد.

ایمان ناصری، مدیر بخش خاورمیانه شرکت مشاوره انرژی اف جی ای می‌گوید: “بازار این دو محصول بسیار گسترده است و یافتن افراد هدف کار ساده‌ای نیست.”

ظرفیت پالایشی ایران معادل ۲.۲۳ میلیون بشکه در روز است که این کشور را بعد از عربستان سعودی قرار داده است سالها تحریم و سرمایه گذاری کم باعث شده ایران در این زمینه از سایر کشورهای خلیج فارس که میلیاردها دلار در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده‌اند عقب بیافتد.

با همه اینها، ایران حدود هفت ماه پیش (فوریه) پس از افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت ۳۵۰ هزار بشکه در روز، اعلام کرد در تولید بنزین به خودکفایی رسیده است. خبرگزاری رویترز گفته است بر اساس اطلاعات ردیابی کشتی‌ها، جمهوری اسلامی اخیرا به ندرت محصولات نفتی وارد کرده است.

به گفته وزیر نفت ایران تولید بنزین این کشور ۱۰۵ میلیون لیتر در روز است؛ این رقم معادل روزانه ۶۶۰ هزار بشکه است. این در حالی است که مصرف روزانه بنزین در این کشور حدود ۱۰۰ هزار بشکه و کمتر از تولید آن است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *