رشد ۲۱ درصدی صنعت بیمه در سال ۹۶

رییس کل بیمه مرکزی گفت: ضریب نفوذ صنعت بیمه پارسال با توجه به رشد ۲۱ درصدی حق بیمه ها به ۲٫۳ درصد رسید.

عبدالناصر همتی

رشد ۲۱ درصدی صنعت بیمه در سال ۹۶

عبدالناصر همتی در افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه بانک، بیمه و بورس در محل نمایشگاه های بین المللی اظهار داشت: پارسال حق بیمه ها رشد مناسبی داشت و نرخ افزایش آن به بالاتر از تولید ناخالص داخلی رسید.

وی افزود: بیمه های عمر و زندگی نیز ۳۰ درصد رشد کردند هرچند در سال ۹۵ میزان رشد آن ۴۰ درصد بود.

همتی تاکید کرد: بدون یک نظام کارآمد تامین مالی، دسترسی به رشد بالای اقتصادی و توسعه پایدار ممکن نیست.

وی با تاکید بر اینکه باید تناسب لازم بین عملکرد و میزان رشد توسعه هر یک از ارکان بازار بین بانک، بیمه و بورس برقرار باشد، اظهار داشت: نظام تامین مالی کشور باید همگن و متقارن باشد.

همتی افزود: با رشد ۲۱ درصدی حق بیمه ها در سال گذشته، میزان حق بیمه صنعت بیمه کشور از ۳۳۰ هزار میلیارد ریال فراتر رفت.

رئیس کل بیمه مرکزی، تداوم رشد بیمه های زندگی را بسیار مهم دانست و گفت: منابع بیمه های زندگی به عنوان ابزار مهم مالی میان مدت و بلند مدت در بازار مالی مطرح است.

وی گفت: رشد ۳۰ درصدی حق بیمه های زندگی در سال ۹۶ با توجه به تورم یک رقمی پارسال رشد مطلوب تلقی می شود.

وی افزود: با توسعه بیمه های عمر، منابع خُرد مردم به منابع کلان و با ثبات سرمایه گذاری تبدیل می شود؛ در واقع بیمه، کانال مطمئن و با ثباتی برای توسعه بازار سرمایه است.

همتی خاطرنشان ساخت: با توجه به هدفگذاری برنامه ششم توسعه برای بیمه های زندگی، سیاست و برنامه مهم بیمه مرکزی تحقق این امر و رشد ۵۰ درصدی سهم بازار بیمه های عمر در پرتفوی صنعت بیمه در پایان پنج سال آینده است.

همتی، همکاری بازار بیمه و بازار بورس اوراق بهادار بیمه ای را از دیگر همکاری های مهم در این بخش اعلام کرد: این اوراق، ریسک تعهدات بیمه ای را به بازار سرمایه منتقل می کند و ضمن گسترش ظرفیت بیمه و بیمه اتکایی کشور، ابزار جدیدی در اختیار سرمایه گذاران بازار سرمایه قرار می دهد.

به گفته وی، شرکت های بیمه و بیمه گران اتکایی می توانند از طریق صدور اوراق بهادار متصل به بیمه، بر ساماندهی ریسک متمرکز شده و آنها را به طور مستقیم به بازارهای اوراق بدهی منتقل کنند و بازده حقوق صاحبان سهامشان را بهبود بخشند.

وی افزود: از طریق انتشار اوراق بهادار متصل به بیمه، صنعت بیمه کشور می تواند از ظرفیت های بازار سرمایه برای تأمین مالی و پوشش ریسک های خود استفاده کند.

رئیس کل بیمه مرکزی، گفت: اکنون در کشورهای توسعه یافته این ابزار بیشتر برای پوشش حوادث فاجعه آمیز در بیمه های حوادث طبیعی و بیمه های زندگی استفاده می شود که با این نوع تأمین مالی تناسب دارد.

وی افزود: لذا با رشد بیمه های حوادث طبیعی و پوشش های بیمه عمر، به تدریج نیاز صنعت بیمه به این نوع تأمین مالی برای پوشش ریسک های خود افزایش می یابد. در کنار انتشار اوراق بهادار متصل به بیمه، طراحی محصولات جدید بیمه ای مرتبط با سرمایه گذاری بویژه استفاده از ظرفیت بورس از جمله صندوق های سرمایه گذاری در طراحی محصولات بیمه زندگی، موضوع دیگری برای همکاری تنگاتنگ بیمه و بورس است که امیدوارم هر چه زودتر عملیاتی شود.

همتی، توجه به موضوع تعمیق بازار بورس از طریق سرمایه گذاری در بازار اولیه را از دیگر نکات مهم اعلام کرد و گفت: سرمایه گذاری بیمه ها در بازار ثانویه، کمک زیادی به تعمیق بازار سرمایه نمی کند؛ صنعت بیمه با منابع بلندمدت ناشی از رشد بیمه های زندگی می تواند در بازار اولیه نقش آفرینی بیشتری داشته باشد و از این طریق وظیفه خود را در توسعه اقتصادی کشور ایفا کند.

رئیس کل بیمه مرکزی از «اینشورتک ها» به عنوان یکی از زمینه های مهم در رشد و تحول صنعت بیمه یاد کرد و گفت: «اینشورتک» که توسط استارتآپ های بیمه ای ارائه می شود به انقلاب دیجیتالی و نوآوری فناوری در صنعت بیمه اطلاق می شود.

وی تاکید کرد: لازم است همه فعالان صنعت بیمه از شرکت های بیمه گرفته تا نمایندگان و کارگزاران و بازاریابان به این موضوع توجه کرده و ضمن استقبال، از تحولات متکی بر نوآوری فناوری در صنعت بیمه حمایت کنند.

همتی ادامه داد: مقاومت در برابر پیشرفت فنی و نوآوری فقط موجب کند شدن رقابت و متضرر شدن بیمه گذاران خواهد شد؛ البته توسعه اینشورتک باید با رعایت مقررات و ضابطه مند باشد.

وی افزود: هر «فیندال هیرشمن*» سال گذشته با ۳۶۰ واحد کاهش به ۱۴۰۰ واحد رسید که به معنای نیمه متمرکز و شبه رقابتی شدن بازار بیمه است. رسیدن این شاخص به هزار واحد، بازار بیمه را کاملا غیرمتمرکز و رقابتی خواهد کرد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *