معاون فناوری‌های نوین بانک‌مرکزی:

فین‌تک‌ها در آینده نزدیک بر بانک‌ها غلبه خواهندکرد

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی گفت: اقداماتی برای توسعه همکاری بانک ها و فین تک ها در حوزه مدیریت مالی شخصی در بانک مرکزی در حال انجام است.

ناصر حکیمی

به گزارش ایبنا، ناصر حکیمی درباره همکاری بانک ها و فین تک ها در حوزه مدیریت مالی شخصی و انجام اقداماتی مانند اجرای مقررات اروپایی psd2 اظهارداشت: این موضوع احتیاج به حمایت قانونی دارد و حد ایده آل از نظر ما این است که به بلوغ موجود در اتحادیه اروپا برسیم و این موضوع را همچون یک تکلیف به بانک ها ابلاغ کنیم.

وی افزود: بر این اساس بانک ها نمی توانند کانال دسترسی مشتری را محدود به چیزی کنند که خود بسته بندی می کند. در نتیجه، بانک باید بتواند تعدادی سرویس اتمیک را طبق کانالی که مشتری مشخص می کند، در اختیار او قرار دهد که این موضوع در بانک مرکزی در حال پیگیری است، ولی با توجه به فرهنگ جاری، جا افتادن آن در ایران سخت خواهد بود.

حکیمی درباره آینده فین تک ها در ارتباط با بانک ها نیز گفت: اگر بازار به شکل طبیعی حرکت کند، به نظر من فین تک ها در مسیرها و ارتباط با مشتری بر بانک ها غلبه خواهند کرد. یعنی شما با تعداد زیادی اپلیکیشن و راه  حل مواجه خواهید شد تا بتوانید امور بانکی خود را انجام دهید و ارتباط مستقیم مشتری با بانک ها ضعیف تر خواهد شد.

وی ادامه داد: بانک ها در لایه های پایینی قرار می گیرند که این موضوع بستگی به حمایت مقام ناظر بانک هم دارد که با توجه به مجوزی که ارائه شده، از موقعیت قانونی بانک دفاع کند. بانک ها در این لایه، اقدام به جابه جایی وجوه با رقم های کلان و تسویه خواهند کرد که این حالتی است که بازار روند طبیعی خود را طی خواهد کرد و نتیجۀ آن به نفع مشتریان است.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی درباره مواردی که این رابطه را تهدید می کند، نیز گفت: نکته اول اینکه بانک ها احساس تهدید جدی کنند و برای دسترسی آزاد به منابعی مانند APIها مانع ایجاد کنند که این یک مسئله جدی است. نکته دوم اینکه بانک ها برای فین تک هایی که به آن ها وابسته یا نزدیک هستند، انحصار ایجاد کنند و در واقع دسترسی محدود و یک انحصار چندجانبه ایجاد شود.

حکیمی ادامه داد: نکته سوم که به نظر من بسیار با اهمیت و جدی است، ایجاد یک مشکل امنیتی در یک یا چند استارتاپ فین تک است. با توجه به اینکه سیاست گذاران مقداری ریسک گریز هستند که البته در سیستم پولی و مالی محافظه کار بودن طبیعی است، ممکن است کل قضیه به یک حالت انکار برسد و با آن مقابله شود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *