رکوردزنی تراکنش‌های شتابی و شاپرکی در سال ۹۶

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک گفت: در سال ۱۳۹۶ بیش از ۲۷ میلیارد تراکنش در سامانه شتاب صورت گرفت که نشان‌دهنده رشد ۳۰ درصدی عملکرد این سامانه نسبت به سال قبل است.

شتاب و شاپرک

رکوردزنی تراکنش‌های شتابی و شاپرکی در سال ۹۶

سید ابوطالب نجفی در این خصوص اظهار داشت: تنها در روز ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ رکورد ۱۶۲ میلیون تراکنش در این سامانه به ثبت رسید و در سال گذشته به ‌طور میانگین روزانه ۷۵ میلیون تراکنش در سامانه شتاب صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه در مجموع ۵۲ میلیون میلیارد ریال نقدینگی در سال گذشته از طریق این سامانه جابجا شده‌است، افزود: بیشترین سهم تراکنش شتاب به ترتیب متعلق به پایانه‌های فروش  با ۶۰ درصد، خودپردازها با ۲۴ درصد، اینترنت و تلفن همراه بوده است.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک همچنین در خصوص عملکرد سامانه شاپرک بیان داشت: در سال گذشته ۳۶ میلیارد تراکنش در سامانه شاپرک به ثبت رسید که رشد ۳۵ درصدی نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد.

مهندس نجفی ادامه داد: رکورد بیشترین تراکنش در سامانه شاپرک در روز ۲۸ اسفندماه با ۲۲۰ میلیون تراکنش به ثبت رسید و به‌ طور میانگین روزانه ۹۸ میلیون تراکنش در این سامانه مدیریت شده است که البته باید توجه داشت، اعداد مورد اشاره در سامانه شاپرک شامل تأییدیه‌های تراکنش‌ها نیز هست.

او با بیان اینکه در مجموع ۱۷ میلیون میلیارد ریال نقدینگی در سامانه شاپرک جابجا شده تصریح کرد: بیشترین سهم تراکنش شاپرک متعلق به پایانه فروش با ۸۸ درصد، تلفن همراه با ۹ درصد و اینترنت  با ۳ درصد بوده است.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک از سامانه چکاوک به‌عنوان یک سامانه مهم حاکمیتی در جابجایی نقدینگی در کشور نام برد و افزود: در سال گذشته ۱۲۲ میلیون چک به مبلغ ۲۳ میلیون میلیارد ریال در سامانه چکاوک مدیریت شده که به لحاظ مبلغ ۲۶ درصد رشد داشته است.

مهندس نجفی بیشترین رکورد تبادل چک را مربوط به روز ۲۶ اسفند ۹۶ اعلام کرد و گفت: «در این روز یک میلیون و ۵۹۰ هزار چک در سامانه چکاوک مدیریت شد و به‌طور میانگین روزانه ۴۲۰ هزار چک در این سامانه تبادل شده است.»

مهندس نجفی در گزارش خود به عملکرد سامانه پایا در سال گذشته اشاره کرد و با اعلام جابجایی نقدینگی ۲۳ میلیون میلیارد ریالی در این سامانه اظهار داشت: در مجموع ۲ میلیارد و ۴۴۵ میلیون تراکنش پایا در سال ۹۶ مدیریت شد که رشد ۱۲ درصدی نسبت به سال قبل داشت.

او افزود: رکورد ۱۱ میلیون تراکنش پایا در این سامانه به ثبت رسیده و روزانه به‌طور میانگین ۶.۷ میلیون تراکنش پایا مدیریت شده است.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک همچنین ساتنا را به‌عنوان یکی دیگر از سامانه‌های حاکمیتی تحت مدیریت این شرکت نام برد و تصریح کرد: ۳۴۳ میلیون میلیارد ریال نقدینگی از طریق ۱۱ میلیون تراکنش ساتنا در سال گذشته جابجا شده که رشد ۱۸ درصدی را نشان می‌دهد.

مهندس نجفی خاطرنشان کرد: به‌طور میانگین ۳۸ هزار تراکنش در روزهای کاری در سامانه ساتنا مدیریت شده است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *