افزایش نرخ ارز در بازار غافلگیرکننده است/ ۳ احتمال درباره جهش قیمت‌‌ها

یک عضو موسسه مطالعات بازرگانی جهش نرخ ارز در روزهای اخیر را غافلگیرکننده وناشی از ۳ احتمال دانست.

حسن حیدری

افزایش نرخ ارز در بازار غافلگیرکننده است/ ۳ احتمال درباره جهش قیمت‌‌ها

حسن حیدری در گفت‌وگو با فارس در خصوص نوسانات شدید نرخ ارز در بازار گفت: پیش‌بینی نرخ ارز برای سال ۹۷ بر اساس ساختار اقتصادی ایران و مدل‌های اقتصادی برای نیمه دوم سال چیزی حدود ۴۸۰۰ تا ۵۲۰۰ تومان بود.

وی با بیان اینکه جهش نرخ ارز در اوایل سال به نوعی غافلگیرکننده است، افزود: در این رابطه دو احتمال وجود دارد؛ نخست فضای روانی است که به دلیل مسائل سیاسی و بین‌المللی در کشور به وجود آمده و البته منظور من این نیست که احساس ناامنی روانی میان مردم کاذب و غیرواقعی است، در واقع فشارهای سیاسی سایه ابهامی را به فضای اقتصادی کشور تحمیل کرده است.

حیدری احتمال دیگر را محدود شدن کانال‌های ورود ارز به کشور دانست و گفت: البته در این باره باید مسئولان و افراد مطلع صحبت کنند، در عین حال ممکن است یک یا چند کانال ورود ارز به کشور بسته و انتقال ارز دچار مشکل شده باشد.

وی با بیان اینکه تجربه جهش نرخ ارز در سال ۹۱ به محدوده ۴۰۰۰ تومان هم وجود داشت و الان هم نرخ ارز ظرف دو روز به  ۵۷۰۰ تومان رسیده است، افزود: در هر صورت فضای به وجود آمده مبهم و تحلیل آن به آسانی امانپذیر نیست.

حیدری اضافه کرد:احتمال دیگری که دور از انتظار نیست خطای محاسباتی بانک مرکزی در عرضه ارز به بازار است، بدین معنا که قبل از عید به دلیل تقاضاهای فصلی اعم از تجارت و مسافرت‌های خارجی بانک‌ مرکزی ارز بیشتری وارد بازار می‌کرد و با طی شدن این فصل ممکن است عرضه به بازار را کاهش داده و منجر به نوسان شدید قیمت شده باشد.

عضو  موسسه مطالعات بازرگانی، حبابی بودن نرخ سکه و طلا در روزهای اخیر بازار را رد نکرد و افزود: نگرانی از مسائل سیاسی بین‌المللی از ۶ ماهه دوم سال گذشته شروع شد و هنوز هم هست. در عین حال ممکن است جهش قیمت ارز در روزهای اخیر ناشی از عدم تخمین نیاز درست از بازار ارز باشد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *