افزایش ۸۸ درصدی وصول حقوق دولتی معادن ایران

بررسی آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از افزایش ۸۸٫۱ درصدی وصول حقوق دولتی معادن در ۱۱ ماه سال ۹۶ در همسنجی با سال پیش از آن است.

حقوق دولتی معدن

افزایش ۸۸ درصدی وصول حقوق دولتی معادن ایران

به گزارش ایرنا، در ۱۱ ماه سال ۹۶ در مجموع ۶ هزار و ۷۴۳ میلیارد و ۹۹۰ میلیون ریال حقوق دولتی معادن وصول شد. بیشترین مقدار وصولی حقوق دولتی معادن در مدت یاد شده مربوط به استان کرمان با ۲ هزار و ۸۵۷ میلیارد و ۳۲ میلیون ریال (۴۲ درصد از مجموع) بوده و پس از آن، استان های یزد با بیش از ۶۷۸ میلیارد ریال و آذربایجان شرقی با حدود ۶۰۱ میلیارد ریال بوده اند. بیشترین رشد وصولی حقوق دولتی معادن در ۱۱ ماه سال ۹۶ مربوط به استان کردستان با ۲۷۸٫۱ درصد رشد (در مقایسه با ۱۱ ماه سال ۹۵) و به میزان ۳۷۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال بوده است. همچنین، در بهمن ماه ۹۶ در مجموع ۵۵۵ میلیارد و ۲۶۹ میلیون ریال حقوق دولتی معادن وصول شد که در مقایسه با دی ماه همین سال ۲۹٫۵ درصد رشد داشته است.

پنج هزار و ۸۰۰ معدن فعال با اشتغال حدود ۱۳۸ هزار نفر در کشور وجود دارد. میزان ذخایر معدنی شناسایی شده کشور نزدیک به ۶۰ میلیارد تن است که از این رقم افزون بر ۴۰ میلیارد تن قطعی و بقیه احتمالی است. ارزش ذخایر معدنی شناسایی شده کشورمان افزون بر ۷۷۰ میلیارد دلار برآورد شده است. جمهوری اسلامی از نظر میزان ذخیره اکتشافی معدن رتبه چهاردهم را در دنیا دارد و از نظر تنوع ذخایر جایگاه دهم جهانی را به خود اختصاص داده است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *