ایران در معادن سنگ‌آهن افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کند

رسانه های افغانستان گزارش داده‌اند ایران قصد دارد در معدن سنگان استان هرات، واقع در مناطق مرزی بین ایران و افغانستان سرمایه‌گذاری کند.

معادن افغانستان

ایران در معادن سنگ‌آهن افغانستان سرمایه‌گذاری می‌کند

فایننشیال تریبون به نقل از کیوان جعفری طهرانی، تحلیلگر بازارهای بین المللی سنگ آهن و فولاد نوشت: با توجه به اینکه ذخایر سنگ آهن سنگان در سمت ایران تقریبا در حال کااهش است، ایران مایل است که در معادن سنگ آهن بخش افغانستان سرمایه گذاری کند تا نیازهای خود را برای کارخانجات خود تامبن کند.

این دو کشور هنوز درخصوص فرآوری موادمعدنی به توافق نرسیده اند. نرگس نهان؛ وزیر معادن و پترولیوم افغانستان اعلام کرده براساس سیاست این کشور، منابع معدنی استخراج شده باید در داخل خاک افغانستان فرآوری شوند.

محمد رضا بهرامی، سفیر ایران در کابل نیزدر ماه گذشته گفت که این دو کشور مذاکراتی درباره سرمایه گذاری ایران در بخش معدن افغانستان را آغاز کرده اند.

ایران در سال گذشته شمسی (۱۳۹۶) در مجموع ۲۰ میلیون و ۶۷۰ هزار تن سنگ آهن صادر کرد که چین همچنان مقصد اصلی این صادرات بوده است.

چین بالغ بر ۱۹ میلیون و ۶۶۰ هزار تن از سنگ آهن ایران را وارد کرده است.

مالزی با ۳۱۳ هزار و ۱۵۰ تن، روسیه با ۴۴ هزار تن، امارات با ۳۰ هزار تن، پاکستان با ۲۵ هزار تن و سایر کشورها با ۶۰۷ هزار و ۳۶۵ هزار تن سایر مقاصد صادراتی ایران بودند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *