خداحافظی با ستاره‌مربع‌های پر هیاهو کلید خورد؟

ممنوعیت خرید شارژ تلفن‌همراه با کدهای یو‌اس‌اس‌دی از ۱۵ بهمن

حکاک: بانک‌مرکزی در بخشنامه‌ای که امروز صبح در سایت خود منتشر کرد، محدودیت‌های تازه‌ای برای تراکنش‌ها بر روی بستر یو‌اس‌اس‌دی یا همان کدهای دستوری ستاره‌مربع خبر داد.

یو‌اس‌اس‌دی

بنا بر این بخش‌نامه “از نیمه بهمن سال جاری، انجام تمام تراکنش های مالی به جز پرداخت قبوض عمومی، در تمام مسیرهایی که به جای فیزیک کارت از اطلاعات آن استفاده می‌شود، منوط به رمزنگاری مبدا تا مقصد تراکنش” خواهدبود.

این شرط اگرچه صراحتا به معنای توقف تراکنش‌ها بر بستر یو‌اس‌اس‌دی نیست اما برداشت فعالان بازار پرداخت الکترونیک از آن، توقف تراکنش‌های پرطرفداری مانند خرید شارژ تلفن‌همراه با استفاده از کدهای دستوری است.

در این بخشنامه همچنین گفته‌شده “امکان استعلام مانده حساب متصل به کارت برای تمام کارت های بانک ها در مرکز شتاب فراهم می‌شود”.

متن بخشنامه بانکمرکزی:

بسترهای مبادلات پولی، امن تر می شود

به منظور ارتقای سطح امنیت مبادلات کارتی مردم و پیشگیری از سوء استفاده احتمالی از اطلاعات حساس کارت در مبادلات الکترونیکی بدون حضور کارت، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، طی بخشنامه ای از نیمه بهمن سال جاری، انجام تمام تراکنش های مالی را، به جز پرداخت قبوض عمومی، در تمام مسیرهایی که به جای فیزیک کارت از اطلاعات آن استفاده می شود، را منوط به رمزنگاری مبدا تا مقصد تراکنش کرد.

مطابق این بخشنامه، اطلاعات حساس کارت مردم، نظیر رمز دوم آنها، نباید از مسیرهایی که فاقد رمزنگاری مناسب بوده و امکان ذخیره سازی یا مشاهده آن توسط عواملی غیر از بانک یا ارایه دهنده خدمات پرداخت وجود دارد، مبادله شوند.

این بخشنامه اولین گام برای ارتقای سطح امنیتی بسترهای موجود مبادلات پولی مردم بوده و بر این اساس حرکت به سمت استفاده از سایت ها و برنامه های کاربردی بانک ها و ارایه دهندگان خدمات پرداخت، برای انجام مبادلات کارتی بدون حضور فیزیک کارت به عنوان   راه حل ایمن توصیه می شود.

همچنین طی بخشنامه یاد شده و به منظور ارتقای سطح خدمات برنامه های کاربردی پرداخت همراه، امکان استعلام مانده حساب متصل به کارت برای تمام کارت های بانک ها در مرکز شتاب فراهم می شود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *