مازاد ۴۱۰ میلیون دلاری تجارت معدنی ایران با چین

حکاک: معدنکاران ایرانی در هفت ماهه سال مالی جاری (مارس تا اکتبر) با صادرات بیش از ۱۲٫۴۴ میلیون تن تولیدات معدنی به چین حدود ۱٫۰۸ میلیارد دلار فروش داشته‌اند.

جعفری‌طهرانی

مازاد ۴۱۰ میلیون دلاری تجارت معدنی ایران با چین

بر اساس آمار سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) طی این مدت واردات مواد معدنی ۷۷۵٫۲۷۱ تن به ارزش ۶۶۹٫۵۶ میلیون دلار بوده که این رقم تراز تجارت معدنی ایران با چین را به دامنه‌ای مثبت ارتقا می‌دهد. در این دوره هفت ماهه سنگ آهن با صادراتی معادل ۱۰٫۴۷ میلیون تن با ارزش ۵۸۴٫۲۵ میلیون دلار اصلی‌ترین کالای معدنی صادراتی ایران به چین بوده است.

کیوان جعفری‌طهرانی، عضو هیات مدیره و رییس امور بین‌الملل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران گفت که در حال حاضر ایران با سه پله سقوط نسبت به سال ۲۰۱۳ هفتمین صادرکننده سنگ‌آهن به چین به شمار می‌رود.

به گفته جعفری‌طهرانی سهم ایران از بازار واردات سنگ‌آهن چین در سال ۲۰۱۳ بین ۲٫۳ تا ۲٫۵ درصد بوده است. ایران در آن سال ۲۳٫۵ میلیون تن سنگ‌آهن صادر کرد که بیش از ۹۰ درصد آن راهی چین شد.

با این حال معیارها در بازار چین تغییر کرده است. افزایش تقاضا در میان سایر تولیدات معدنی در کنار سیاست‌های نوین زیست‌محیطی چین، عرضه داخلی را دچار کاهش کرده است. این عوامل می‌توانند به کاهش محسوس صادرات فولاد چین منجر شود؛ همان‌طور که صادرات ۱۵۰ میلیون تنی فولاد چین در سال ۲۰۱۶ به بیش از نصف در سال جاری کاهش یافته است.

به گزارش بلومبرگ سیاست مقابله با آلودگی که دولت چین اتخاذ کرده، موجب شده است کیفیت هوای پکن بنا بر برآورد موسسه گلدمن ساکس ۴۱ درصد ارتقا یابد. افزایش بهای فولاد و کاهش تولید آن در چین برای کارخانه‌ها در این کشور که نیمی از عرضه جهانی را در اختیار دارند، خبری قابل توجه است که حتی بر کارخانه‌های تولید فولاد در ایران نیز تاثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث انتفاع آنان شود.

بهادر احرامیان، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران نیز عنوان کرده که در سال جاری برای نخستین بار از ایران فولاد به چین صادر شده است. در هفت ماهه سال مالی جاری، ایران بیش از ۲۴۵ هزار تن فولاد به چین صادر کرد که از این بابت ۲۲٫۸۶ میلیون دلار درآمد داشته است.

غول‌های بزرگ فولاد در این مدت صادرات فولاد خود به ایران را کاهش داده‌اند با این حال آمار نشان می‌دهد در این مدت ۵۱۹ هزار تن فولاد چینی به ارزش ۴۳۴٫۴میلیون دلار وارد ایران شده است.

ایران در یک دوره هفت ماهه مورد بررسی قرار گرفته ۲۹٫۶ میلیون تن مواد معدنی صادر کرد که ارزش این میزان صادرات به ۳٫۸۹ میلیارد دلار می‌رسد که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ حجم ۲۱ درصد و از لحاظ ارزش ۱۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

فولاد و تولیدات آن بخش اعظم این حجم صادرات را شامل می‌شود که در این میان فولاد و سایر تولیدات مرتبط با آن با حجمی معادل ۳٫۸ میلیون تن به ارزش ۱٫۶۳ میلیارد دلار بیشترین میزان این صادرات را به خود اختصاص داده است که از نظر وزن ۵۵ درصد و از نظر ارزش ۱۰ درصد افزایش یافته است.

در این مدت واردات مواد معدنی با حجمی معادل ۳٫۵ میلیون تن و ارزش ۲٫۲۷ میلیارد دلار به ترتیب از نظر حجم و ارزش ۲۸ درصد و ۱۷ درصد کاهش داشته‌اند.

فولاد و محصولات فولادی اصلی‌ترین قلم وارداتی باقی مانده و با بیش از ۲٫۶ میلیون تن به ارزش ۱٫۶ میلیارد دلار، ۳ درصد افزایش در وزن و ۶ درصد کاهش در ارزش را تجربه کرده است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *