مجمع بانک صادرات چرا لغو شد؟

مجمع بانک‌های اصل چهل و چهاری از جمله بانک صادرات امسال هم می‌توانست با مجوزهای مشروط برگزار شود اما به دلیل اهمیت این بانک‌ها در اقتصاد کشور و در راستای صیانت از حقوق سپرده‌گذاران و سهامداران، بر اساس تصمیم جمعی دست‌اندرکاران و سیاست‌گذاران، مقرر شد برگزاری مجمع با شفافیت بیشتر به هفته‌های آتی موکول شود.

حجت‌اله صیدی

مجمع بانک صادرات چرا لغو شد؟

به گزارش حکاک، حجت‌اله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران درباره علت لغو مجمع این بانک گفت: صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده سال مالی منتهی به ٢٩ اسفند ١٣٩۶ بانک صادرات ایران تهیه و به سازمان حسابرسی ار ائه شد و بیش از یک ماه قبل روی سامانه کدال نیز قرار گرفت. بر این اساس، پیش‌نویس گزارش حسابرسی هم ارائه و بر اساس الزام مقرراتی، به بانک مرکزی ارسال شد تا مورد بررسی قرار گرفته و بر اساس نظر کارشناسی و نظارتی بانک مزبور، نسخه نهایی گزارش حسابرسی صادر و مجمع تشکیل شود. بر این اساس جلسات کارشناسی در بانک مرکزی هم طبق روال تشکیل شد و نکاتی که چند سال است در گزارش بانک‌ها مورد تأکید حسابرس قرار می‌گیرد، مورد بررسی قرار گرفت. این نکات امروزه مبتلابه همه بانک‌هاست که مهم‌ترین آنها موضوع تسعیر ارز، مطالبات معوق و کفایت ذخیره آنهاست که کم و بیش در تمامی بانک‌های خصوصی و دولتی وجود دارد. علاوه بر این دو مورد، در گزارش‌های بانک‌های دولتی مشمول اصل ۴۴ و برخی بانک‌های دولتی غیربورسی، مطالبات از دولت و اکچوئری نیز بندهای مهمی است که به آنها اشاره می‌شود. در سال‌های گذشته نیز این موضوعات در بررسی صورت‌های مالی مورد توجه بود که با وجود آنها مجامع بانک‌ها تشکیل می‌شد اما امسال مسئولان و سهامداران عمده سه بانک بزرگ‌ مشمول اصل ۴۴ از جمله بانک صادرات ایران، مصلحت دیدند که به این موارد با اهتمام بیشتری پرداخته شود و تعیین تکلیف دقیق‌تری در این زمینه صورت گیرد تا برگزاری مجمع با شفافیت بیشتری انجام شود.

وی در پاسخ به این پرسش که نظر بانک‌مرکزی درباره صورت‌های مالی بانک صادرات چیست، گفت: اصلاً بحث بانک مرکزی رد یا تأیید صورت‌های مالی یا گزارش حسابرس نیست. در آستانه مجامع، این بانک فقط مجوز برگزاری مجمع را صادر می‌کند که گاهی اعطای این  مجوز به شرط اعمال اصلاحاتی قبل یا بعد از مجمع است و گاهی هم بدون شرط. امسال هم می‌توانست مجوزهای مشروط برای برگزاری مجامع این بانک‌ها صادر شود اما به دلیل اهمیت این بانک‌ها در اقتصاد کشور و در راستای صیانت از حقوق سپرده‌گذاران و سهامداران، بر اساس تصمیم جمعی دست‌اندرکاران و سیاست‌گذاران، مقرر شد برگزاری مجمع با شفافیت بیشتر به هفته‌های آتی موکول شود.

صیدی ادامه‌داد: به محض انجام بررسی‌های لازم در خصوص موضوعات اشاره‌شده، ان‌شاءالله در کمترین زمان ممکن مجمع بانک را برگزار خواهیم کرد. تا آن زمان دلیلی برای بسته ماندن نماد وجود ندارد. چون تغییر عمده‌ای حاصل نشده، قاعدتاً نماد بلافاصله باز می‌شود.

وی با ابیان اینکه تمام مقدمات برای برگزاری مجمع فراهم آمده‌بود، گفت: شخصا دوست داشتم مجمع در زمان وعده داده‌شده برگزار شود، چون هم می‌خواستم به وعده‌ای که به سهامداران و مسئولان محترم داده بودم عمل کنم و هم گزارشی از اصلاحات انجام‌شده، موفقیت‌ها و دستاوردها و همچنین وضعیت جاری بانک و برنامه‌های آتی ارائه کنم. مجمع فرصت خوبی برای اطلاع‌رسانی و نقد عملکردها و کسب رهنمودهاست، اما گاهی مصلحتی بالاتر وجود دارد که حتماً در درازمدت به نفع بانک است و باید پذیرفت.

اتفاقاً اخبار خوبی برای سهامداران در مجمع داشتیم. برای مجمع امسال گزارش مفصلی از روندهای رو به رشد شاخص‌های عملکردی بانک آماده کرده بودیم که البته آمارهای به‌روزتر را در زمان برگزاری مجمع اعلام می‌کنیم. طی پنج ماه گذشته، روند کاهش زیان‌دهی بانک شتاب گرفته است و برنامه‌های خروج از زیان را با جدیت دنبال کردیم و موفقیت‌های بسیار خوبی نیز در این زمینه کسب کرده‌ایم. تلاش‌‍‌های همکاران برای وصول مطالبات معوق بسیار قابل توجه بوده و اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است. دو محصول جدید در بانک صادرات طراحی شده است که هفته‌های آتی ارائه می‌شوند. فروش و واگذاری شرکت‌های بانک مراحل نهایی خود را طی می‌کند که به چابک‌تر شدن ساختار بانک کمک می‌کند. این‌ها را می‌خواستم در مجمع به نمایندگی از همکاران و هیئت‌مدیره، گزارش دهم. یکی از این خبرهای خوب کاهش دو هزار و پانصد میلیارد ریالی زیان در سه ماهه اول امسال نسبت به سه ماهه اول سال گذشته است.

وی افزود: از طرف دیگر بانکی که در سال گذشته به دلیل اضافه برداشت‌های خود جریمه‌های زیادی را متحمل شده و مورد انتقاد بانک مرکزی هم بود، در سال جاری به وضعیتی رسیده است که به بانک‌های دیگر تسهیلات شبانه می‌دهد و همه این‌ها بیانگر روزهای خوب برای بانک صادرات ایران است. در کنار همه این‌ها موضوع افزایش سرمایه بانک را نیز در دستور کار داریم که باید این مسئله را نیز با سهامداران طرح کنیم. تقریباً تمام مقدمات برای این کار هم فراهم بود.


برچسب ها :


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *