چالش ها و اقدامات اساسی بانک‌ها در سال حمایت از کالای ایرانی

مدیرعامل بانک پارسیان در دیدار نوروزی مدیران و کارکنان این بانک، با اشاره به نام گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام ” حمایت از کالای ایرانی ” ، حمایت از تولید ایرانی و اشتغال را از سیاست های راهبردی بانک پارسیان در سال ۹۷ برشمرد و برحرکت شبکه بانکی به سمت عملی شدن منویات مقام معظم رهبری تاکید کرد.

کورش پرویزیان

چالش ها و اقدامات اساسی بانک‌ها در سال حمایت از کالای ایرانی

به گزارش روابط عمومی بانک پارسیان؛ دکترپرویزیان با بیان اینکه بانک ها می توانند  به عنوان مبنا و محور برنامه های اقتصادی عمل کنند، افزود: باید از بهار طبیعت الگو گرفت  و به جامعه امیدواری داد و سیگنال های مثبت به بازار فرستاد تا مردم نیز امیدوارتر شوند.

وی با اشاره به رویدادهای سال ۹۶، و تلاش کارکنان شبکه بانکی در بهبود وضعیت اقتصادی افزود: از جمله چالش های سال گذشته تغییرات و نوسان نرخ ارزبعد از یک دوره سه، چهار ساله ی ثبات نسبی در بازار بود که هنوز این نوسان باقی است. تغییرات  و تعدیل نرخ سود بانکی که یک چارچوب منطقی را طی می­کرد در اواخر بهمن ماه و اوایل اسفند دوباره به دلیل نوسان ارزی دچار تنش شد و شرایط متفاوتی پیدا کرد و با این چالش های پیش آمده در شبکه بانکی، قیمت تمام شده پول وقیمت منابع در سال ۹۷ تحت تاثیر قرار می گیرد و هزینه تامین و تجهیز منابع را بالا می برد. همه ما در بانک ها امیدواریم که آرامش به بازار برگردد و شرایط بهتری برای کسب و کارها به وجود آید.

مدیرعامل بانک پارسیان با بیان اینکه نرخ تورم با توجه به داده های بانک مرکزی و مرکز آمار تک رقمی می باشد، گفت: پائین نگه داشتن نرخ تورم و نرخ بیکاری از تصمیمات و سیاست های دولت و یکی ازمسائل  مهم اقتصاد ایران است که دولت برکنترل و حفظ دستاوردهای مرتبط با آن تاکید دارد و شبکه بانکی نیز با برنامه های حمایت از تولید کالای ایرانی، می تواند در جهت ایجاد و حفظ اشتغال موثر حرکت کند.

وی با اشاره به موضوع ساماندهی موسسات غیرمجاز، تصریح کرد: در سال قبل بحث ساماندهی بازارهای غیرمجاز جز موضوعات مهم و کلیدی بود که توسط بانک مرکزی اتفاق افتاد. البته این امید وجود دارد که ساماندهی بازارغیرمجاز تبدیل  به ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی شود.

وی با اشاره به سیاست های بانک مرکزی در خصوص ادغام بانک ها، افزود: بحث ادغام  و کاهش تعداد بانک ها از برنامه های بانک مرکزی است که در پایان سال گذشته ادغام ۶ موسسه و بانک اعلام شد و  احتمالا امسال نیز این موضوع ادامه خواهد داشت و این نشان می دهد سیاستی که دولت در ارتباط عدم صدور مجوز جدید دنبال می کرد را با برنامه ادغام بانک های خصوصی دنبال می کند، و ممکن است بحث ادغام برای جاهای دیگرهم مطرح باشد.

وی افزود: ازجمله پارامترهای مهم ادغام بانک ها،توانمند سازی بانک ها برای رقابت پذیری بیشتر در فضای کسب و کار بین المللی، نسبت کفایت سرمایه بانک ها و منابع و مصارف آن هاست . همچنین مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی مختلف بر بانک ها و میزان سهام در بانک های مورد توجه دولت و بانک مرکزی است.

دکترپرویزیان عدم تعادل درهزینه و درآمد بانک ها، چالش در سود و زیان و عدم تعادل دارایی و بدهی بانک ها و موضوع نقدینگی بانک ها را از جمله چالش های مهم بانک ها و موسسات اعتباری برشمرد و خاطرنشان کرد:، طبعا برای حل و فصل این چالش ها باید مجلس، دولت و بانک مرکزی مساعدت ویژه نموده و در قدم اول هزینه های تحمیلی به شبکه بانکی را کاهش دهند. همچنین توجه به سایر مسائل کلان ملی و مسایل مرتبط با روابط بین الملل اهمیت داشته چرا که بانکها و موسسات به صورت مجزا نمی توانند این چالش ها را حل کنند.

وی با بیان اینکه مهمترین موضوعی که وجود دارد نحوه ارتباط دولت و نهاد حاکمیت با بانک ها است چرا که دولت و حاکمیت باید کاهش هزینه و افزایش کارآمدی بانک ها نقش موثر و ویژه ای را ایفا کند.

با تنظیم مجدد این مناسبات بانک ها وظیفه دارند تلاش مضاعفی را در حمایت از تولید کالای ایرانی به عمل آورده و شرایط بهتری برای تخصیص منابع بانکی به صاحبان کسب و کار فراهم نمایند. همچنین می باید نسبت به برطرف نمودن کمبودها و کسری های درونی سیستم کاری جهادی و فوق العاده انجام دهند.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *