چارچوب محیط آزمون تنظیم‌گری (سندباکس) بانک مرکزی تصویب شد

چارچوب نظام محیط‌‌ آزمون تنطیم‌گری بانک مرکزی” با استناد به مواد (۱۰) و (۱۱) قانون پولی و بانکی کشور و با عنایت به مصوبه جلسه شماره ۸۸ کمیسیون عالی تنظیم مقررات شورای عالی فضای مجازی توسط هیئت عامل بانک مرکزی تصویب شد.

بانک مرکزی

چارچوب محیط آزمون تنظیم‌گری (سندباکس) بانک مرکزی تصویب شد

به گزارش حکاک نیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، هیات عامل این بانک با استناد به مواد (۱۰) و (۱۱) قانون پولی و بانکی کشور و با عنایت به مصوبه جلسه شماره ۸۸ کمیسیون عالی تنظیم مقررات شورای عالی فضای مجازی در خصوص دستورالعمل ایجاد نظام مدیریت یکپارچه محیط‌ های آزمون تنظیم‌گری کسب‌ و کارهای نوآورانه در فضای مجازی و در راستای اجرایی کردن مصوبه هیئت دولت و تسهیل تنظیم‌ گری برای کسب‌ و‌کارهای ارائه کننده خدمات و محصولات پولی، بانکی و مالی نوآورانه، “چارچوب نظام محیط‌‌ آزمون تنطیم‌گری بانک مرکزی” را مورد بررسی و تصویب قرار داد.

در این چارچوب، شورای راهبری بالاترین رکن نظام محیط آزمون تنظیم‌ گری بانک مرکزی معرفی شده است که مسئولیت سیاستگذاری، هدایت و راهبری این محیط آزمون را بر عهده دارد.

حمایت از ایده های نوآورانه؛ تسهیل و تسریع در عملیاتی شدن محصولات و خدمات نوآورانه در صنعت بانکداری، بهینه سازی فرآیند تنظیم گری و مقرره نویسی برای فناوری های نوین مالی (فین تک ها) از جمله مزایای راه اندازی این سندباکس به شمار می رود.

مطابق این چارچوب، فناوران مالی می‌توانند طرح‌های نوآورانه خود را برای حضور در سندباکس به دبیرخانه شورای راهبری ارسال کنند و در صورت احراز شرایط تعیین شده وارد محیط آزمون شوند.

گفتنی است، شرکت ملی انفورماتیک به عنوان متولی ایجاد، اجرا و پایش سازوکارها و فرآیندهای این محیط معرفی شده است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *