عادت‌های به شدت متفاوت دانمارکی‌ها و آلمانی‌ها در استفاده از ابزارهای پرداخت الکترونیک

۸۰ درصد مردم دانمارک پرداخت‌های خود را فقط به صورت دیجیتال انجام می‌دهند در حالی که مردم فرانسه و آلمان هنوز برای خرید از سوپرمارکت‌ها چک می‌کشند!

دانمارک

عادت‌های به شدت متفاوت دانمارکی‌ها و آلمانی‌ها در استفاده از ابزارهای پرداخت الکترونیک

به گزارش حکاک از یورونیوز، این روزها به زحمت می‌توان در جیب دانمارکی‌ها پولی پیدا کرد، اغلب مشتریان این جمله را تکرار می‌کنند:”اگر امکان پرداخت دیجیتالی وجود ندارد، مجبورم از خریدم صرف‌نظر کنم”.

اطمینان فزاینده نسبت به پرداخت‌های دیجیتالی موجب شده تا اکثریت قابل توجهی از مردم به پرداخت از طریق کارت‌های بانکی و تلفن همراه روی بیاورند حتی در بازارچه‌های محلی دانمارک نیز خریداران و فروشندگان با عبور از مرحله استفاده از دستگاه‌های پوز بانکی سیار، رویه دریافت وجه از طریق تلفن همراه را رایج کرده‌اند تا جایی که دیگر کمتر کسی در دانمارک شکل و شمایل اسکناس هزار کرونی را به خاطر می‌آورد.

مطابق آمار بانک مرکزی دانمارک، خرید برخط در میان ۸۰ درصد دانمارکی‌ها رایج است و در مجموع کمتر از ۲۵ درصد از معاملات اقتصاد دانمارک به صورت نقدی انجام می‌شود.

کمی آنسوتر اما یعنی در آلمان و فرانسه بخشی از مردم هنوز خریدهای خود را از طریق صدور چک انجام می‌دهند. خریدهایی که لزوما بسیار هم بزرگ نیستند و در حجم خریدهای روزانه از سوپرمارکت‌ها پرداخت اسکناس و ارائه چک همچنان رواج بالایی دارد.

این در حالی است که بررسی بانک مرکزی دانمارک نشان می‌دهد در هر مشاهده اتفاقی، در جیب ۴۶ درصد مردم این کشور کمتر از ۱۰۰ کرون می‌توان پیدا کرد.

برنامه‌ریزان سیستم بانکی دانمارک امیدوارند تا سال ۲۰۲۵ میلادی پرداخت نقدی در این کشور به عنوان اولین کشور اروپایی کاملا منسوخ شود. رخدادی که به زعم آنها گام بسیار بزرگی برای پایان دادن به سرقت از بانک‌ها، گردش درآمد قاچاق مواد مخدر، رشوه و پولشویی خواهد بود.

اما منتقدان این رویکرد، تصویر چنین آینده‌ای را بسیار خوش‌باورانه می‌دانند چرا که آنها معتقدند در صورت محدود شدن معاملات نقدی با کرون، متخلفان از یورو برای اقدام‌های مجرمانه خود استفاده خواهند کرد و گذشته از این مورد، سهم کسب و کارهای کوچک و جمعیت سالخورده را در نیاز به معاملات نقدی نباید نادیده گرفت.

در عین حال برخی حامیان حفظ آزادی‌های فردی معتقدند که حذف معاملات نقدی موجب ثبت تمامی اقدامات و فعالیت‌های روزانه شهروندان می‌شود و با وجود افزایش کارایی نظام جامع اطلاعات مالیاتی، احتمال سوءاستفاده هکرها از علایق، سلایق و اطلاعات شخصی افراد را با انگیزه بهره‌برداری مالی از آن‌ها افزایش می‌دهد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *