افزایش تلاش اپراتورها برای خرید سهام شرکت‌های پرداختی

تلاش اپراتورهای تلفن‌همراه برای خرید سهام شرکت‌های پرداخت الکترونیک و برخورداری از کرسی مدیریتی در این حوزه افزایش پیدا کرده‌است.

اپراتور و شرکت های پرداختی

افزایش تلاش اپراتورها برای خرید سهام شرکت‌های پرداختی

به گزارش حکاک، اپراتورهای تلفن‌همراه از مدت‌ها قبل به دنبال حضور مؤثر در حوزه پرداخت الکترونیک بوده‌اند اما اتفاقات چند ماه اخیر در این صنعت و تصمیماتی که بانک‌مرکزی اتخاذ کرده، عزم آن‌ها را برای تصاحب سهام پی‌اس‌پی‌ها جزم‌تر کرده‌است تا جایی که خبرهایی از دور تازه مذاکرات برخی اپراتورها با تعدادی از شرکت‌های پرداختی به گوش می‌رسد.

علاقه اپراتورها برای حضور تصمیم‌ساز و مدیریتی در حوزه پرداخت الکترونیک دلائل متعددی دارد اما قوی‌ترین دلیل را باید ناکامی آن‌ها در دریافت مجوز فعالیت مستقیم به عنوان پی‌اس‌پی دانست. اپراتورها و شرکت‌های وابسته به آن‌ها مدت‌ها در تلاش‌ بودند تا بانک‌مرکزی را برای دریافت چنین مجوزی متقاعد کنند اما اکنون بنظر‌می‌رسد از نتیجه‌بخشی این تلاش‌ها ناامید شده‌اند و در یک چرخش تاکتیکی به دنبال خریداری سهام مدیریتی برخی شرکت‌های پی‌اس‌پی هستند.

این تمایل را می‌توان به وضوح در سخنان چندی قبل علیرضا طلوع، مدیرعامل سابق شرکت جیرینگ مشاهده کرد؛ مدیرعامل سابق جیرینگ با اشاره به تلاش‌های فراوانی که در زمان حضورش در این شرکت برای دریافت مجوز خدمات پرداخت الکترونیک داشت، گفت “متأسفانه در آن زمان بانک‌مرکزی نسبت به صدور این مجوز متقاعد نشد و کانال‌های فروش ما به ۱۲ پی‌اس‌پی مجاز کشور منحصر ماند. همین انحصار، زمینه اختلافات تجاری فراوانی را میان عرضه‌کنندگان و فروشندگان پدید ‌آورده‌است. بانک‌مرکزی باید به اپراتورها هم اجازه دهد مستقیما نسبت به فروش خدماتی مانند شارژ اقدام کنند و حتی در ردیف ارائه دهندگان خدمات پرداخت الکترونیک قرار بگیرند همانطور که مجوز اپراتورهای مجازی صادرشده‌است. تنها در این صورت است که بازار به نقطه تعادل ناشی از عرضه و تقاضا خواهدرسید”.

عبدالعظیم‌قنبریان، مدیرعامل تجارت الکترونیک پارسیان اما در نقطه مقابل این نگاه معتقد است”دوستان مدعی هستند از آنجایی که خدمات ارزش افزوده بر بستر تلفن‌همراه ارائه می‌شود باید یا دستکم می‌تواند سرویس پرداخت الکترونیک هم از سوی اپراتور ارائه شود و بر همین مبنا هم مدل کیف‌پول آفلاین بر بستر اپراتور را پیشنهاد می‌دادند. این نگاه البته فارغ از صحت و سقم آن از سوی بانک‌مرکزی رد شد و نتیجتا کیف‌پول اپراتورها عملیاتی نشد. به همین خاطر اپراتورها برای ارائه خدمات به سمت پی‌اس‌پی‌ها رفتند و از این کانال به شبکه پرداخت کشور متصل شدند”.

رگه‌های نارضایتی از مقاومت بانک‌مرکزی در برابر فعالیت مستقل اپراتورها در حوزه پرداخت الکترونیک را در گفتار و رفتار وزیر ارتباطات نیز می‌توان سراغ گرفت؛ در یکی از تازه‌ترین این موارد، آذری‌جهرمی چندی پیش به بهانه تصویب آئین‌نامه‌های بودجه سال جاری در توییتی نوشت”با مصوبه امروز دولت، بانک مرکزی موظف شد ظرف مدت سه ماه به انحصار شرکتهای پی‌اس‌پی خاتمه دهد و فضای رقابتی و مساعدی را برای کسب و کارهای فین‌تک فراهم سازد. انتظار می‌رود با اجرایی شدن این مصوبه، شاهد رشد قابل توجهی در فناوری‌های مالی در کشور باشیم”.

برداشت وزیر جوان اگرچه همان زمان هم با تعجب کارشناسان مواجه شد اما نشانه روشنی از علاقه فراوان آذری‌جهرمی به حضور اپراتورها در حوزه پرداخت الکترونیک است.

در این باره بخوانید:

بیم و امید پرداختی‌ها برای خروج مذاکرات با جیرینگ از بن‌بست

توقف فروش شارژ با کدهای دستوری؛ انگیزه‌ها و بازندگان

“پایان انحصار” یا آغاز اعتدال؟

با مرور این سوابق و موارد مشابه دیگر می‌توان براحتی علت استمرار و افزایش تلاش‌ها برای حضور اپراتورها در حوزه پرداخت الکترونیک را درک کرد؛ این تلاش‌ها طی هفته‌های اخیر در قالب مذاکره برخی زیرمجموعه‌های اپراتورها با پی‌اس‌پی‌های مختلف جدیت بیشتری پیدا کرده‌است.

اخبار جسته و گریخته از آن حکایت دارد که یکی از دو اپراتور اصلی با سه شرکت پی‌اس‌پی حاضر در بورس برای در اختیار گرفتن بخشی از سهام آن‌ها مذاکراتی داشته‌است. از این میان مذاکرات با یکی از این پی‌اس‌پی‌ها بسیار جدی‌تر شده و چندان بعید نیست اگر در آینده نزدیک خبر واگذاری بخشی از سهام این شرکت منتشر شود.

شنیده‌ها همچنین حاکی است شرکتی وابسته به یکی از دو اپراتور اصلی کشور نیز که بتازگی وارد بورس شده، با یکی از شرکت‌های پرداختی بورسی مذاکراتی انجام داده‌است گرچه پیگیری‌های بیشتر حکاک نشان‌داد این خبر چندان درست نیست و بیشتر با هدف بازارگرمی برای سهام آن شرکت پرداختی منتشر شده‌است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *