“عرضه کارتخوان‌ سیار؛ ارزان و فوری با یک تماس”!

حکاک: رقابت در بازار پرداخت الکترونیک کشور هر روز نفس‌گیرتر می‌شود؛ پای واسطه‌ها به بازاریابی باز شده و کار فروش کارتخوان‌های سیار به تبلیغات پیامکی کشیده‌است؛روندی که اگر از بازارگرمی‌های غیرواقعی زمان فروش پالایش شود به سود خدمات پرداخت کشور هم خواهدبود.

کارتخوان

“عرضه کارتخوان‌ سیار؛ ارزان و فوری با یک تماس”!

شرایط نسبتا دشوار دریافت کارتخوان خصوصا کارتخوان‌های سیار، بازار فروش این نوع از کارتخوان‌ها را داغ کرده‌است. شرکت‌های پی‌اس‌پی در جواب متقاضیانی که برای دریافت کارتخوان سیار از طرف بانک‌ها اقدام کرده‌اند و از طولانی شدن انتظارشان گلایه دارند، پیشنهاد خرید این کارتخوان‌ها را می‌دهند که اغلب هم با استقبال متقاضیان مواجه می‌شود. این استقبال البته بیشتر به سود پی‌اس‌پی است چرا که سرمایه‌ای برای خرید و اجاره صرف نمی‌کند، درگیر رعایت کف تراکنش نیست، هزینه و مسئولیت تأمین کاغذ، تعمیرات و سرکشی به دستگاه را ندارد و تنها از درآمد کارمزدی تراکنش سهمی می‌برد.

مجموعه این مزایا، باعث شده تقریبا تمام شرکت‌های پرداخت علاقه ویژه‌ای به فروش کارتخوان‌ سیار پیدا کنند. همین علاقه هم پای واسطه‌ها و بازاریاب‌ها را به این تجارت باز کرده‌است و تقریبا روزی نیست که پیامک‌های تبلیغاتی “کارتخوان سیار، سریع و ارزان” به دست مردم نرسد.

تا اینجای ماجرا شاید مشکلی نباشد اما کافی است به شماره‌های معرفی شده در همین پیامک‌ها زنگ بزنید تا مشکلات کار نمایان شود؛ خبرنگار حکاک خلاصه‌ای از گفت‌و‌گوی خود را با بازاریاب یکی از همین تبلیغات پیامکی در ادامه آورده‌است:

حکاک: کارتخوان‌ها فروشی است یا اجاره‌ای؟

بازاریاب: کارتخوان را باید بخرید. قیمت‌ها هم بسته به مدل و اندازه دستگاه از یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان متفاوت است. تمام برنامه‌ها و … هم روی دستگاه نصب است.

حکاک: از این شرط‌های تعداد تراکنش و… هم دارید؟

بازاریاب: نه اصلا. شما هر تعداد تراکنش داشته‌باشید، مهم نیست.

حکاک: سیم‌کارت هم با دستگاه داده‌می‌شود؟

بازاریاب: نه. شاپرک و بانک‌مرکزی دادن سیم‌کارت را ممنوع کرده‌اند!

حکاک: باید در بانک خاصی حساب داشته‌باشم؟

بازاریاب: نه. سوئیچ ما به همه بانک‌ها وصل است!!

حکاک: یعنی فرقی نمی‌کند من در کدام بانک حساب داشته‌باشم؟

بازاریاب: نه اصلا. ما نماینده همه پی‌اس‌پی‌ها هستیم. فناپ، فناوا، آسان‌پرداخت،پارسیان،ملت، انیاک!

حکاک: اسم بعضی از این‌ها را شنیده‌ام ولی این آخری را نشنیده‌بودم تا الان.

بازاریاب: ما اصلا نماینده همین انیاک هستیم. پشت رول‌های ما اسم و آرم انیاک می‌خورد. خیالتان راحت. با بقیه همکاری داریم فقط.

حکاک: این روزها کلاه‌برداری زیاد شده فقط خواستم مطمئن باشم.

بازاریاب: کاملا مطمئن باشید. ما زیر نظر شاپرک و بانک‌مرکزی هستیم!

حکاک: یعنی اسم شرکت شما در سایت شاپرک هست؟

بازاریاب: بله! روی تمام کاغذهای ما آرم شاپرک چاپ می‌شود.

حکاک: شما سایت هم دارید؟

بازاریاب: بله ولی امروز چون اول هفته است سایت برای بروزرسانی فعال نیست.

حکاک: اگر نماینده پی‌اس‌پی‌ها هستید که خیالم راحت است حالا برای گرفتن کارتخوان سیار چه کار باید بکنم؟

بازاریاب: نماینده که نیستیم ولی با همه کار می‌کنیم. مدارکی که لازم است را به دفتر ما بیاورید یا تلگرام کنید.

حکاک: راستی اگر کاغذ تمام شد یا دستگاه مشکلی پیدا کرد، گارانتی دارید؟

بازاریاب: بله. ما برای شما کاغذ می‌آوریم و دستگاه را تعمیر می‌کنیم.

حکاک: هزینه اضافه دارد؟

بازاریاب: نخیر اصلا!

حکاک: چقدر طول می‌کشد تا دستگاه را تحویل بگیرم؟

بازاریاب: حدودا یک هفته کاری.

*********

همان‌طور که می‌بینید، بازاریاب این شرکت در توضیح شرایط فروش دستگاه، موارد نادرست و مبهم فراوانی را به مشتری می‌گوید مواردی مانند وصل بودن سوئیچ این شرکت به تمام بانک‌ها، فعالیت زیر نظر بانک‌مرکزی و شاپرک، داشتن نمایندگی از تمام شرکت‌های پی‌اس‌پی به ویژه نام‌بردن از شرکتی که چند سال از انحلال آن می‌گذرد و تأکید بر چاپ آرم آن پشت رول.

اگرچه این موارد شاید چندان برای مشتری مهم نباشد ولی بخشی از وعده‌هایی که بازاریاب درباره خدمات پس از فروش به مشتری می‌دهد، قطعا واقعی نیست. پیگیری از چند شرکت پی‌اس‌پی درباره مدل همکاری این واسطه‌ها، موارد غیرواقعی وعده‌ها را بیشتر آشکار می‌کند.

بنابه گفته شرکت‌های پی‌اس‌پی، این واسطه‌ها در قالب قرارداد بازاریابی و فروش، متقاضیان کارتخوان سیار را به شرکت‌ها معرفی می‌کنند ولی شرکت پی‌اس‌پی تعهدی در قبال تأمین رول یا تعمیر و بازرسی مستمر(پی‌ام) به واسطه ندارد. پی‌اس‌پی تنها ترمینال کارتخوان را از طریق سوئیچ خود به سوئیچ شاپرک وصل می‌کند و در قبال این کار، سهمی از کارمزد تراکنش را می‌گیرد بنابراین اگر فروشنده به مشتری وعده تأمین رول یا گارانتی تعمیر و نگهداری می‌دهد(همان‌گونه که در مکالمه با بازاریاب دیدیم) از دو حال خارج نیست؛ یا این وعده از اساس دروغ است یا شرکت واسطه فروش، هزینه کاغذ یا تعمیر را تقبل کرده‌است.

تقبل این هزینه‌ها از طرف واسطه فروش چندان منطقی بنظر نمی‌رسد چرا که اختلاف قیمت دستگاه فروخته شده به واسطه از طرف پی‌اس‌پی و قیمتی که شرکت واسطه دستگاه را به متقاضی می‌فروشد اینقدر زیاد نیست که هزینه‌های تأمین کاغذ و تعمیر دستگاه را تکافو کند. پیگیری‌ها بیشتر نشان‌داد که فرض اول درست است و بازاریاب معمولا هنگام فروش، واقعیت را به متقاضی نمی‌گوید؛ تأمین کاغذ در خوشبینانه‌ترین حالت تنها یک سال ادامه‌می‌یابد و از سرکشی ماهانه هم خبری نیست. تنها در صورت خرابی دستگاه، خریدار می‌تواند با مراجعه به دفتر فروشنده تا یک سال از خدمات گارانتی ابتدایی برخوردار باشد که فقط شامل تعمیرات است.

اگرچه چنین شرایطی متأسفانه در کشور ما چندان دور از روال فروش و خدمات پس از فروش سایر دستگاه‌ها و… نیست و نمی‌تواند محل انتقاد باشد ولی هنگام فروش باید شرایط به طور شفاف تشریح شود و وعده‌های غیرواقعی به خریدار داده‌نشود خصوصا آنکه فروشنده‌ها برای بازارگرمی و ایجاد اطمینان در خریداران با اسم‌آوردن از شرکت‌های پی‌اس‌پی و حتی بانک‌مرکزی و شاپرک، مسئولیت‌هایی را در ذهن خریدار برای این شرکت‌ها ایجاد می‌کنند بنابراین  اعبار شرکت‌های پرداخت و نهادهای مسئول است که در صورت عمل‌نشدن به وعده‌ها از سوی واسطه‌های فروش، زیر سؤال می‌رود.

به همین خاطر باید توجه داشت تغییر رویه استفاده از دستگاه‌های کارتخوان از مدل فعلی که پذیرنده نه تنها هزینه‌ای بابت در اختیار داشتن دستگاه نمی‌پردازد و تأمین کاغذ و تعمیرات و نگهداری به صورت رایگان انجام‌می‌شود، به مدلی که متقاضی دستگاه بابت آن پول می‌دهد و… قطعا اتفاق مبارکی است و واسطه‌ها می‌توانند نقش مثبتی در این تغییر داشته‌باشند مشروط به آن‌که این نقش‌آفرینی بدرستی و با شفافیت انجام بگیرد.
7 thoughts on ““عرضه کارتخوان‌ سیار؛ ارزان و فوری با یک تماس”!

 1. sarah

  با سلام
  مطالبتون رو قبول ندارم…
  چون مدت زمان طولانی دارم از دستگاههای شرکت انیاک استفاده می کنم و دچار مشکل نشدم حتی از شرکت های psp هم بهتر پشتیبانی می کنند و پاسخگو هستند.

 2. غزال

  کی گفته انیاک منحل شده؟ انیاک برای مدتی مجوز پی اس پی نداره. اما در زمینه خدمات و ایجاد زیرساختهای پرداخت از فعالترین شرکتهاست. شما که ادعای رسانه بودن دارید لاقل تحقیق کنید و یه چیزی بنویسید!

 3. علی

  اخه از چیزی سر در نمیارید بهتره مطلب نزنید دستگاه فروشی وجود داره واقعی هست خواستید پیام بدید براتون بیارم از بس توهم توطئه دارید زده به سرتون

 4. Ss Mm

  اگه بانگها به راحتی کارتخانه بی سیم رادراختیاره مصرف کننده میگذاشتند این واسطه هابه وجود نمی امدند دقیقامثل ایران خودرووسایپا ی پدرسوختیه دزد……

 5. مجید

  داداش گلم الان میگی چیکار کنیم!
  واقعا میگم
  بری اذیتت کنند و برات محدودیت بزارن که میخوان ی کارتخوان بهت بدن !
  چرا نری ۱تا۲تومن ندی بی درد سر کارتو انجام بدی؟
  کارت خوان هم مال خودته و ..
  حالا ما میگیم اینا بد و اخ ولی چهار تا بدی ازشون بگو برادر مردم میان وقت میزارن میخونن اخرش میبینن پوچه! خدا رو خوش نمیاد ادمو به شک میاندازی انگار میخوان حسابمونو خالی کنند؟ اگر شک داری و همچین چیزی رو میخوای بگی رو راست بگو ما هم بدونیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *