چهار مطالبه بانک‌های خصوصی از دولت و بانک‌مرکزی پیش از اعلام بسته جدید ارزی چه بود؟

کمک به اصلاح ترازنامه‌ها، اصلاح کارمزدهای شبکه بانکی، عمل به قانون و سروسامان دادن به مقررات، چهار مطالبه جدی بانک‌های خصوصی از دولت و بانک‌مرکزی است.

کورش پرویزیان

چهار مطالبه بانک‌های خصوصی از دولت و بانک‌مرکزی پیش از اعلام بسته جدید ارزی چه بود؟

به گزارش حکاک، کورش پرویزیان، رییس کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیردولتی در گفت‌وگو با سایت اتاق تهران، چهار مطالبه اصلی و فوری شبکه بانکی کشور به ویژه بانک‌های خصوصی را تشریح کرده‌است؛ به گفته وی “بانک‌مرکزی پیش از اعلام بسته ارزی در جلسه‌ای از بانک‌ها خواست تا در مورد شرایط بانکی کشور گزارشی ارائه دهند. بانک‌ها در این گزارش به چند موضوع مهم در ارتباط با اصلاحات بانکی اشاره کردند. اولین  و شاید مهم‌ترین موضوع در زمینه اصلاح نظام بانکی مسئله کارمزدهای شبکه بانکی و به‌طور ویژه کارمزدهای حوزه بانکداری الکترونیک و ارزی است”.

مدیرعامل بانک پارسیان ادامه‌داد”موضوع دوم، برداشت‌های شبانه‌ای است که در سال‌های ۹۱ و ۹۲ از حساب بانک‌ها به دلیل اختلاف ارزی در آن سال‌ها انجام شده است و  باوجود اینکه قوانین دراین‌باره مشخص است هنوز تعیین تکلیفی انجام‌نشده است. این انتظار از سوی بانک‌ها وجود دارد که بر اساس ماده ۴۶ قانون رفع موانع تولید بانک مرکزی دراین‌باره تصمیم‌گیری کند. به‌تازگی از اتاق بازرگانی نامه‌ای به بانک مرکزی ارسال‌شده و تصمیم‌گیری دراین‌باره از بانک مرکزی مطالبه شده است”.

بیشتر بخوانید:

معمای نرخ سود

تبدیل ۲۳۵ هزار میلیارد تومان از سپرده‌های بانک‌ها به گواهی سپرده

ادامه فشار بر بانک‌ها یا خروج منابع؛ راه سومی وجود دارد؟

موضوع سوم به گفته عضو عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران “کمک بانک مرکزی به اصلاح ترازنامه بانک‌هاست”. پرویزیان در این باره گفته‌است”بخشی از این کمک به هزینه‌هایی بازمی‌گردد که به بانک‌ها تحمیل می‌شود و انتظار مجموعه بانک‌های خصوصی این است که بانک مرکزی برای برداشتن این هزینه‌ها تلاش کند. نکته دیگر در مورد اصلاح ترازنامه بانک‌ها حقوقی است که بانک‌ها نسبت به بانک مرکزی دارند و امیدواریم این حقوق اعاده و رعایت شود. برای مثال در زمینه ذخایر و سپرده قانونی انتظار تعدیل داریم و اگر نمی‌شود باید متناسب با بازار بین‌بانکی این حقوق  ثبت و ضبط شود تا بانک‌ها بتوانند بخشی از هزینه‌های مربوط به  جمع‌آوری منابع و تخصیص آن به کسب‌وکارها را جبران کنند”.

وی در تشریح موضوع گفته است” ساماندهی مقرراتی که جسته‌وگریخته در ارتباط با شبکه بانکی وضع می‌شود هم یکی از اولویت‌های ماست. اصلاح قانون در این زمینه باید در دستور کار قرار بگیرد و به‌عنوان اولویت‌های جدی بانک مرکزی تعیین شود. این قوانین نحوه عمل بانک‌ها با مشتریان، سپرده‌گذاران و سهام‌داران را مشخص می‌کند و مدیریت حاکم بر بانک نیز از این قوانین تبعیت می‌کند. بخشی از مقرراتی که اکنون وضع‌شده شبکه بانکی را دچار بی‌نظمی کرده است و دود این بی‌نظمی به چشم مردم، صاحبان کسب‌وکار و همکاران شبکه بانکی می‌رود. انتظار بانک‌های خصوصی این است که رئیس‌کل محترم بانک مرکزی که خود نیز از مدیران شبکه بانکی است، و اطلاعات و دانسته‌های خوبی نسبت به مسائل بانکی در بخش دولتی و خصوصی دارد، نسبت به موضوعات و مسائل بانک‌ها توجه نشان دهد و این مسائل را در یک حرکت قطعی حل‌وفصل کند”.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *