امروز در بازار ارز چه خبر است؟

حکاک: فعالان بازار ارز از توقف تزریق دلار توسط بانک‌مرکزی طی امروز خبر می‌دهند.

دلار

امروز در بازار ارز چه خبر است؟

قیمت دلار امروز در بازار تهران رکوردهای تازه‌ای ثبت کرد و با افزایشی ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومانی نسبت به روز گذشته معامله شد. صراف‌های رسمی چهارراه استانبول و پاساژ افشاری علت اصلی افزایش قیمت را توقف تزریق #ارز به بازار از سوی #بانک‌مرکزی طی روز جاری اعلام می‌کنند.

یکی از فعالان بازار به حکاک گفت ” امروز صبح تزریق ارز به بازار انجام نشد و همین اتفاق باعث افزایش قیمت شد. پس از این افزایش، عده‌ای با مشاهده بالا رفتن قیمت به بازار هجوم آوردند و قیمت بالاتر رفت”.

قیمت‌هایی که ظرف ساعت‌های اخیر در شبکه‌های اجتماعی و برخی رسانه‌ها دست‌به‌دست می‌شود با نرخ‌هایی که واقعا در بازار معامله بر اساس آن‌ها صورت می‌گیرد، فاصله دارد؛ در حالی که قیمت #دلار در فضای مجازی ۵۷۰۰ تا ۵۸۰۰ تومان ادعا می‌شود، صراف‌های تهران بالاترین قیمت فروش دلار را تا کنون ۵۶۰۰ تومان اعلام می‌کنند. قیمت خرید هم ۱۰۰ تومان پایین‌تر از نرخ فروش است.

علت اینکه چرا امروز تزریقی از سوی بانک‌مرکزی انجام نشده هنوز مشخص نیست اما برخی شایعات، این اتفاق را بی‌ارتباط با دعوت مجلس از رییس‌کل بانک‌مرکزی و وزیر اقتصاد از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس برای توضیح درباره بازار ارز در روز دوشنبه نمی‌دانند.

از سوی دیگر برخی اخبار از تصمیم بانک‌مرکزی برای کاهش تزریق ارز به بازار حکایت دارد؛ از جمله نشانه‌های این تصمیم توقف اعطای ارز مبادله‌ای به دانشجویان است. این در حالی است که به گفته ولی‌اله سیف سال گذشته ۴۸ میلیارد دلار ارز مبادله‌ای پرداخت شده که ۹ میلیارد دلار بیشتر از ۳۹ میلیارد دلار سال ۹۵ بوده‌است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *