پرداختی‌ها امروز در بورس چه وضعی داشتند؟

حکاک: نامه شاپرک به شرکت‌های پرداخت الکترونیک و سپس انتشار خبری درباره جزئیات تغییر در نظام کارمزدی خدمات پرداخت الکترونیک، بازتاب گسترده‌ای در بازار سرمایه داشت و تغییراتی را در ارزش سهام ۴ شرکت پرداختی حاضر در بورس بوجود آورد.

کاهش ارزش قیمت سهام پرداختی ها

پرداختی‌ها امروز در بورس چه وضعی داشتند؟

محمدیوسف امین‌داور کارشناس و تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در این باره به حکاک گفت: با انتشار نامه مدیرعامل شاپرک به شرکت‌های پی‌اس‌پی در مورد کارمزد تراکنش‌های پرداخت الکترونیک، قیمت سهام شرکت‌های پرداختی دچار افت دسته‌جمعی بود.

وی افزود: برای سه شرکت به‌پرداخت ملت، تجارت الکترونیک پارسیان(رتاپ) و ایران‌کیش صف فروش تشکیل شد و قیمت سهامشان پنج درصد کاهش یافت اما آسان‌پرداخت صف فروش کوچکی تشکیل داد که بلافاصله خریداری شد. در مجموع انتشار نامه شاپرک باعث شد که این چهار نماد، شاخص کل بورس را ۶۵ واحد کاهش دهند.

امین‌داور در تحلیل تأثیرپذیری هر یک از چهار شرکت پرداختی حاضر در بورس از تغییرات احتمالی در مسیر پرداخت کارمزدها گفت: شرکت‌هایی نظیر به‌پرداخت ملت که وابستگی زیادی به درآمد کارمزد دارند، بیشترین حساسیت را نسبت به تغییر کارمزد دارند اما شرکتی نظیر آسان‌پرداخت که درآمدهای جانبی نظیر فروش پین و شارژ موبایل دارد و قصد ورود به حوزه‌های جدیدی نظیر فروش بلیط قطار را دارد، تاثیر کمتری خواهد پذیرفت.

این تحلیلگر بورس ادامه‌داد: از قبل مشکلاتی بین بانک‌ها و شرکت‌های پرداخت وجود داشت اما همانطور که از نامه مدیرعامل شاپرک برداشت می‌شود در آینده شاهد تغییراتی در رقم و پرداخت‌کننده کارمزد تراکنش‌ها باشیم نه اینکه اصل پرداخت این کارمزدها به شرکت‌های پی‌اس‌پی زیر سؤال برود یا تغییر شدیدی را مشاهده کنیم.

امین‌داور با انتقاد از انتشار این نامه گفت: در نگاه اول این‌گونه بنظرمی‌رسد که این نامه فقط قصد دارد به سهامداران شرکت‌های پرداختی شوک وارد  کند و آن‌ها را نسبت به آینده این شرکت‌ها نگران کند آن هم بدون اینکه هیچ گونه مستندات یا عدد و رقمی ارائه دهد.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *