نقش بلاک‌چین در توسعه همکاری‌ها

همکاری، قلب تپنده هر کسب و کاری است. برای ساخت یک محصول موفق، مدیران باید از نزدیک با مهندسان، طراحان، مشتریان و تأمین کنندگان همکاری کنند. به این فکر کنید که طی چند ماه گذشته چند ساعت را صرف گفتگو با مشتریان یا مذاکره با تامین کنندگان کرده اید. مدیران تاثیرگذار باید تقریباً در همه ابعاد شغلی خود همکاری داشته باشند.

بلاکچین

نقش بلاک‌چین در توسعه همکاری‌ها

به گزارش حکاک از Harvard Business Review، با این حال، همکاری موفق به آسانی حاصل نمی شود. شرکای شما ممکن است فاقد تعهد باشند، حتی ممکن است دروغ بگویند، دزدی و یا تقلب کنند. به عنوان مثال، ممکن است تأمین کنندگان سعی در پنهان کردن ایرادات کیفی داشته باشند، یا ممکن است مشتریان برخلاف توافق اولیه، در خواست مذاکره مجدد در خصوص قیمت داشته باشند. برقراری ارتباط، به اشتراک گذاری اطلاعات و هماهنگی اقدامات با چندین طرف دشوار است. این امر به ویژه زمانی مشخص می شود که یک کار مشترک نیازمند به اشتراک گذاری اطلاعات توسط چندین طرف باشد، مانند پیگیری تحویل کالا و یا تلاش مشترک برای توسعه محصولات همراه با شرکای موجود در فضای کسب و کار. اطمینان از هم خوانی و مطابقت اطلاعات ثبت شده توسط نهادهای مختلف می تواند چالش برانگیز باشد. مبادله اطلاعات گاهی اوقات از طریق کاغذبازی (که قابل جستجو نیست و به راحتی گم می شود) یا تعداد زیادی ایمیل (که سامان دهی آنها دشوار است) انجام می شود که این امر چالش ها را بیشتر می کند.

تغییر جهت به سمت آنلاین کار کردن که به دلیل همه گیری سرعت بیشتری گرفته است، این مشکلات را وخیم تر کرده است. برای اینکه همکاری ها ثمربخش باشد، باید اطمینان حاصل کرد که هر یک از طرفین طبق توافق عمل می کند و فعالیت ها به خوبی هماهنگ شده است، اما اعمال قراردادهای حقوقی و سازوکارهای اجتماعی برای انجام این موارد از طریق ارتباطات مجازی که به تازگی به آنها اعتماد می کنیم، دشوارتر است.

با این حال ، یک ابزار وجود دارد که ممکن است اساس نحوه همکاری را تغییر دهد: بلاک چین

آنچه بلاک چین ممکن می سازد

بلاک چین ها ممکن است بسیاری از جنبه های زندگی تجاری را کاملاً متحول کنند، اما آنها ابزاری هستند که به ویژه برای همکاری کسب و کارها مناسب هستند. به زبان ساده، بلاک چین ها دفترهای دیجیتالی هستند که چندین طرف بر اطلاعات به اشتراک گذاشته شده در آنها کنترل دارند. این ویژگی آنها را برای موقعیت هایی که اعتماد و به اشتراک گذاری اطلاعات مهم است، ایده آل می کند. طراحی فنی بلاک چین به گونه ایست که کسی بدون تایید طرف های دیگر نمی تواند اطلاعات دفتر را تغییر دهد. علاوه بر این، آنها می توانند با قراردادهای هوشمند (کدهای برنامه ریزی شده که پس از تحقق شرایط خاص به طور خودکار اجرا می شوند) هماهنگ شوند. در سال های اخیر، بلاک چین ها برای سازماندهی بهتر همکاری ها در زمینه های مختلف از جمله تدارکات، انرژی، درمان، سرگرمی، هنر، بیمه و امور مالی استفاده شده اند که موفقیت آمیز بوده است.

با اینکه در قراردادهایی که شرکا در همکاری ها امضا می کنند شرایط همکاری و راه حل های حقوقی مشخص شده است، اما بررسی اختلافات می تواند روند قانونی طولانی، پرهزینه و نامشخص داشته باشد. رویکرد دیگر آن است که طرف های همکاری تحریم های اجتماعی مانند قطع همه همکاری های آینده و انتقال تجربه منفی به بقیه شرکت ها را اعمال کنند. اما هر دو رویکرد محدودیت هایی دارند، به ویژه هنگامی که طرفین برنامه ای برای تعامل با یکدیگر در آینده نداشته باشند یا نگران شهرت خود نباشند.

بلاک چین راه سومی برای حل مشکلات همکاری ارائه می دهد: بلاک چین امکان اجرای شبه خودکار عملیاتی مانند معاملات بسیار پیچیده را نیز فراهم می کنند. به عنوان مثال، Maersk، شرکت لجستیکی پیشرو در جهان، بلاک چین TradeLens را راه اندازی کرد که از قراردادهای هوشمند برای اتوماتیک کردن کارهای مختلف در روند حمل و نقل استفاده می کند. TradeLens با استفاده از دستگاه های الکترونیکی برای نظارت بر محیط داخل کانتینرهای حمل و نقل، می تواند به محض مشاهده انحراف شرایط محیط حمل و نقل از شرایط ذکر شده در توافق نامه، اقدامات فوری (مانند حمل و نقل محصولات جدید برای جایگزینی) را فعال کند. توجه داشته باشید که اجرای فرایند جایگزینی می تواند کاملاً خودکار باشد، به گونه ای که دیگر جایی برای اختلاف یا چانه زنی در مورد جریمه یا مسئولیت جبران خسارت وجود ندارد، و این یعنی صرفه جویی در وقت و اجتناب از دردسر.

TradeLens در عمل به چند دلیل باعث افزایش کارایی می شود. از آنجا که فرایند اجرایی به صورت خودکار انجام می شود، اجرای توافق نامه حمل و نقل به دادگاه و به تحریم های اجتماعی متکی نیست، بلکه با مجموعه ای از پروتکل ها که یک سیستم خودمختار را ایجاد می کنند، اداره می شود. علاوه بر این، با بلاک چین همه طرف ها به یک نسخه واحد از اطلاعات مربوط به وضعیت حمل و نقل دسترسی دارند. این ویژگی باعث می شود دیگر نیازی به تطابق اطلاعات سیستم های گمرک، بنادر، شرکت های حمل و نقل و مالکین بار که مستقل از هم هستند، نباشد.  اگر اطلاعات در بلاک چین ذخیره و پردازش شوند، امن، تغییرناپذیر، شفاف و قابل ردیابی می شوند.

بلاک چین چگونه نحوه همکاری ها را متحول می کند؟

بلاک چین اساس هر فاز از فرایند همکاری را تغییر می دهد : (۱) انتخاب شریک، (۲) شکل گیری توافق، و (۳) اجرا

انتخاب شریک: هر همکاری با انتخاب یک شریک مناسب آغاز می شود و استفاده از بلاک چین می تواند این مرحله را به طور چشمگیری ساده کند. مدیران به طور سنتی، قابل اعتماد بودن افراد را با تکیه به تجربه خود تشخیص می دهند و یا اعتبار و شهرت عمومی افراد را ملاک قرار می دهند. با این حال، همیشه تجربه قبلی وجود ندارد و ممکن است شهرت و اعتبارعمومی قابل ارزیابی نباشد، مخصوصاً برای شرکتهای کوچک.

بلاک چین (با اشتراک گذاری اطلاعات یکسان برای همه طرف ها) و قراردادهای هوشمند، خود به خود اجرای درست توافق نامه را تضمین می کنند و به همین دلیل فضای کمی برای تقلب هر یک از طرفین باقی می ماند. افراد فاقد صلاحیت و صداقت از ورود به توافق نامه هایی که توسط بلک چین پشتیبانی می شوند خودداری می کنند، زیرا می دانند فضای کمی برای شانه خالی کردن از مسئولیت و یا دبه کردن وجود خواهد داشت. همه این موارد انتخاب شریک را آسان می کند، حتی زمانی که افراد اطلاعات زیادی از طرف مقابل خود ندارند.

شکل گیری توافق نامه: با اینکه توافق نامه همیشه محور اصلی همکاری ها بوده است، زمانی که از بلاک چین استفاده می شود، مرحله مذاکره اهمیت بیشتری پیدا می کند. این به این دلیل است که پروتکل های بلاک چین پس از اینکه تعریف شوند به سادگی قابل تغییر نیستند. برای استفاده کامل از مزایای بلاک چین ، پروتکل های خاص که زیرساخت اصلی بلاک چین را تشکیل می دهند، باید از قبل تعریف شوند. برای مذاکره در مورد تنظیم بلاک چین، چندین طرف در شبکه بلاک چین درگیر می شوند و مذاکره دیگر تعامل سنتی دو طرفه نیست. بنابرین در هنگام استفاده از بلاک چین، مدیران باید در مرحله مذاکره دقت بیشتری داشته باشند.

اجرا: یکی از مزیت های مهم استفاده از بلاک چین در مرحله اجرا، اجرای خودکار توافق نامه و در نتیجه کاهش رفتارهای غیر صادقانه است. علاوه بر این، بلاک چین با فراهم کردن یک حقیقت واحد برای همه طرف ها، روند کار را تسریع می کند.

آنچه باید درباره استفاده بلاک چین بدانیم

برای استفاده بهینه از بلاک چین، بخش های مختلقی باید دست در دست هم کار کنند تا روند موفقیت آمیز اجرا شود. در حین این فرایند توجه به این نکات ضروری است:

بلاک چین جادو نمی کند. بلاک چین ها تحت برخی شرایط عملکرد بهتری دارند، بنابراین شناخت این شرایط بسیار مهم است. به طور کلی، بلاک چین زمانی موثرتر است که بتوان توافق نامه را برنامه نویسی کرد و شرایط آن قابل تشخیص و تایید باشد. به عنوان مثال، در صنعت حمل و نقل، شرایط محیطی کانتینرها را می توان توسط حسگرها اندازه گیری کرد و بلاک چین می تواند به طور دقیق تشخیص دهد که آیا شرایط توافق نامه برقرار است یا خیر. در مقابل، برای خدماتی که کیفیت ارائه آنها به طور دقیق قابل تعریف نیست و نیاز به ارزیابی افراد دارد، سازوکارهای سنتی قراردادی یا اجتماعی همچنان مناسب تر است، زیرا در این سازوکارها تفسیر افراد از معنای مورد نظر توافق نامه ها امکان پذیر است.

از چندین راهکار مختلف استفاده کنید. استفاده از بلاک چین ها به تنهایی، با توجه به اینکه حداقل در این مرحله، دارای کاستی های قابل توجهی هستند، اغلب کافی نیست. توصیه می شود که استفاده مشترک از بلاک چین و قراردادهای حقوقی را در نظر بگیرید تا بتوانند مکمل یکدیگر باشند. به عنوان مثال در صنعت حمل و نقل، در حالی که استفاده از بلاک چین فرایند حمل و نقل را به طور چشمگیری بهبود می دهد، ممکن است شرکت حمل کننده و مالک بار برای تعیین محدوده وظایف و انعطاف پذیری بیشتر مرزهای همکاری، نیاز به عقد قراردادهای قانونی سنتی داشته باشند .

ظهور چالش های جدید برای شرکت ها در اقتصاد بلاک چین. بلاک چین ها مبتنی بر زبان ماشین هستند که درک آنها برای کارکنان غیر فنی دشوار است. با توجه به جنبه های منحصر به فرد همکاری مبتنی بر بلاک چین، شرکت ها برای دستیابی کامل به مزایای بلاک چین باید مجموعه ای ازتوانایی های مختلف را توسعه دهند. به عنوان مثال، علاوه بر پرسنل حقوقی که در استفاده از قراردادها بسیار مهم هستند، شرکت ها باید مهندسین حرفه ای کامپیوتر که می توانند زبان برنامه نویسی خاص را در قراردادهای هوشمند بخوانند و بفهمند استخدام کنند. در مدیریت همکاری ها، هماهنگی بین تیم تجاری و تکنسین ها برای موفقیت در استفاده از بلاک چین بسیار مهم است.

تحقیقات نشان می دهد که بلاک چین ها در سازمان های زیادی و برای اهداف مختلفی در همکاری ها استفاده می شوند. امروزه که استفاده از فضای مجازی به طور فزاینده ای بیشتر می شود، مدیران خردمند می توانند از مزایای بلاک چین ها استفاده کنند و اهمیت این فناوری در طول سالهای آینده بیشتر و بیشتر خواهد شد.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *