رئیس کل بانک مرکزی

در بهترین وضعیت ذخایر اسکناس ارزی قرار داریم

رئیس کل بانک مرکزی در آیین رونمایی از سامانه برخط بازار متشکل ارز ایران با بیان اینکه تسهیل تامین ارز متقاضیان واقعی با سامانه برخط ارزی مهیا شده است گفت: با توجه به تامین ارزی که در سال جاری انجام شده است، در بهترین وضعیت ذخایر اسکناس ارزی قرار داریم.

حکاک نیوز – به گزارش حکاک نیوز به نقل از بانک مرکزی، دکتر صالح آبادی در «آیین رونمایی از بازار متشکل ارز ایران» ، وضعیت بازار ارز کشور را مطلوب، روان و متعادل ارزیابی کرد و گفت: در سال جاری بیش از ۲۶ میلیارد دلار ارز در سامانه نیما عرضه شده و بیش از ۵۰ میلیارد دلار نیز برای کالاهای اساسی و سایر کالاها تأمین ارز انجام شده است.

دکتر صالح آبادی با بیان اینکه حجم معاملات بازار متشکل معاملات ارزی در سال جاری حدود ۱٫۶ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ بوده است، گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد حدود ۴ برابری داشته است.

طراحی سامانه برخط ارزی در راستای تکریم متقاضیان
دکتر صالح آبادی با اشاره به بازدید میدانی خود از صرافی های میدان فردوسی عنوان کرد: در زمان مراجعه به میدان فردوسی با ازدحام مردم در برابر صرافی ها مواجه شدم و همان جا اعلام کردم که چنین صف هایی زیبنده مردم ما نیست و این صف ها باید به منظور تسهیل دسترسی مردم برای تأمین نیازهای خردشان برچیده شود. لذا از همان زمان پیگیر پیاده سازی این سامانه از طریق بازار متشکل معاملات ارز ایران شدم.

به گفته صالح آبادی، عرضه کنندگان اصلی در این سامانه صادرکنندگان و بخش واقعی اقتصاد هستند و خرسندم که در بازه زمانی فعلی به وعده مان عمل کردیم.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: به واسطه این سامانه پوشش نیازهای واقعی مردم بیشتر از قبل انجام می شود. کارکرد این سامانه به گونه ای است که هر فرد و از هر نقطه ایران می تواند با مراجعه به این سامانه با ثبت تقاضا و ارائه مدارک، صرافی مورد نظر خود را انتخاب کند. همچنین شخص متقاضی می‌تواند تاریخ تحویل ارز را نیز در سامانه مشخص کند.

دکتر صالح‌آبادی پیاده‌سازی این سامانه را در راستای تکریم ارباب رجوع و مردم دانست و گفت: این روشی سهل‌تر است که موجب دسترسی آسان مردم به بازار ارز کشور می‌شود. در چنین شرایطی در سریع‌ترین زمان ممکن فرد می‌تواند نسبت به خریداری ارز اسکناس مورد نیاز خود اقدام کند و به بیان بهتر امکان برنامه‌ریزی را برای فرد فراهم می‌کند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در تأمین ارز مشکلی وجود ندارد، گفت: در گام نخست و در حال حاضر ارز مسافرتی بر روی سامانه پیاده‌سازی شده است و ما به دنبال آن هستیم که به واسطه این سامانه نیازهای ارزی واقعی تأمین شود. البته تأمین اسکناس ارز تنها مختص به ارز مسافرتی نیست و سایر سرفصل ها نیز در این سامانه تعریف خواهد شد و در صورت لزوم به نیازهای دیگر هم تعمیم خواهد یافت.

رئیس شورای پول و اعتبار ضمن تأکید بر همکاری میان دستگاه های مرتبط در این امر عنوان کرد: با محوریت بازار متشکل ارزی و کانون صرافان، حل نیازهای واقعی ارزی کشور باید به این سامانه منتقل شود و ان‌شاءالله این امر برای سایر نیازهای ارزی واقعی نیز ایجاد خواهد شد و گسترش می‌یابد.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تأکید بر اینکه سامانه برخط بازار متشکل ارز ایران تنها مسیر دسترسی مردم برای تأمین ارز مورد نیاز اسکناس نیست، تصریح کرد: مردم می توانند با مراجعه حضوری و فیزیکی نیز همچنان برای ثبت درخواست و تحویل مدارک و مستندات نسبت به تأمین نیازهای ارزی خود اقدام کنند.

دکتر صالح آبادی گفت: شفافیت، دسترسی آسان، تعادل در بازارها و عرضه و تقاضا در بستری کاملا شفاف و متعادل، امری مهم به حساب می آید. لذا ما حوزه های بازار ارز چه حواله و چه اسکناس را به سمت عمق بخشی بیشتر هدایت می کنیم و نیازهای واقعی کشور را در این بازارها پوشش می دهیم.

وی افزود: شفافیت، دسترسی آسان و برخط بودن و تعادل عرضه و تقاضا در بستر معاملاتی شفاف مهم است و یکی از برنامه های ما توسعه سامانه ها و افزایش شفافیت است.

دکتر صالح آبادی در این جلسه بر ضرورت اطلاع رسانی مناسب در زمینه معرفی این سامانه از طریق رسانه ها به ویژه رسانه ملی تأکید کرد.

رئیس کل بانک مرکزی در پایان ضمن تشکر از همه کسانی که در راه اندازی و پیاده سازی سامانه برخط بازار متشکل معاملات ارز ایران سهم داشتند، تصریح کرد: نقش آفرینی بانکها و صرافی ها نیز در این سامانه حائز اهمیت است و از هر پیشنهادی که به عمق بخشی، سهولت و دسترسی مردم و شفافیت بازار ارز کمک کند، استقبال می کنیم و امیدوارم بتوانیم در تداوم مسیری که آغاز کرده ایم، موفق باشیم.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *