کدام کسب‌وکارها در سال گذشته بیشترین درآمد را داشته‌اند؟

حکاک: در شرایطی که بسیاری از صاحبان صنایع و کلان و خرده‌فروشان از رکود در اقتصاد ایران نالان هستند، کدام کسب‌وکارها توانستند در سال گذشته بیشترین رشد را تجربه کنند؟

رونق کسب و کار

کدام کسب‌وکارها در سال گذشته بیشترین درآمد را داشته‌اند؟

اختلاف بر سر سهم و نوع محرک‌های اقتصادی در ایران همچنان ادامه‌دارد و با هر بار انتشار آمار تولید ناخالص داخلی بر دامنه این اختلاف‌ها نیز افزوده می‌شود. جزئیات رشد اقتصادی ۹ ماهه نخست سال ۹۶ می‌تواند نشان دهدکدام فعالیت‌های اقتصادی بیشترین رشد را داشته‌اند؟

بنا بر آنچه مرکز آمار ایران از جزئیات رشد اقتصادی ۹ ماهه سال گذشته منتشر کرده، گروه خدمات و صنعت در این دوره بیشترین سهم را در رشد را داشته‌اند. گروه خدمات در این بازه با ۳٫۳۳ درصد و گروه صنعت با ۱٫۳۹ درصد به ترتیب بیشترین سهم را از نظر ایجاد ارزش افزوده در رشد اقتصادی کشور ایفا کرده‌اند. بعد از این دو گروه، گروه کشاورزی با سهمی حدود ۰٫۰۷ درصد قرار دارد.

رشد اقتصادی

گذشته از گروه‌ها، فعالیت در مستغلات،کرایه و خدمات کسب‌وکار با ۰٫۹۵ درصد از زیرمجموعه‌های گروه خدمات بیشترین سهم را از منظر ایجاد ارزش‌افزوده در اقتصاد کشور داشته‌است.

فعالیت در حوزه‌های اداره، خدمات شهری و آموزش با ۰٫۸۳ درصد و فعالیت در حوزه‌های معدن با ۰٫۷۹ درصد در رتبه‌های بعدی از نظر سهم ارزش افزوده قرار می‌گیرند.

نکته جالب این‌که فعالیت استخراج نفت و گاز طبیعی در این دوره سهمی ۰٫۷۶ درصدی از نظر ایجاد ارزش‌افزوده در رشد اقتصادی داشته‌است.

حمل‌ونقل، اطلاعات و ارتباطات با ۰٫۶۶ درصد، عمده‌فروشی، رستوران و هتل‌داری با ۰٫۵۹ درصد و صنعت با ۰٫۴۵ درصد به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند. سایر گروه‌ها مانند کشاورزی، معادن، ساختمان، تأمین آب و برق، فعالیت‌های مالی و بیمه سهمی ناچیزتر در رشد اقتصادی داشته‌اند.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *