پیش‌بینی‌های "بامداد" برای سال آینده؛

نرخ دلار، تورم، رشد اقتصادی و قیمت مسکن در سال ۹۷ چگونه خواهند بود؟

حکاک: با نزدیک شدن به پایان سال ۹۶ پیش‌بینی و تخمین شاخص‌های اقتصادی در سال آینده، رونق بیشتری گرفته‌است. مؤسسه مطالعات اقتصادى بامداد که یکی از مؤسسات شناخته‌شده در حوزه تحلیل اقتصاد ایران است، پیش‌بینی‌های کارشناسان خود را از اقتصاد ایران در سال ۹۷ ارائه کرده‌است.

اقتصاد ایران در سال 97

موسسه بامداد که با حضور دکتر مرتضی ایمانی‌راد و دکتر سیامک قاسمی دو تن از اساتید و کارشناسان اقتصادی کشور از جمله مؤسسات فعال در تحلیل‌های اقتصادی است در ششمین سمینار سالانه “چشم انداز اقتصاد ایران” پیش‌بینی‌های خود را از متغیرهای اقتصاد ایران در سال ١٣٩٧ ارائه کرد.

بر اساس بررسی‌های این مؤسسه، نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ١٣٩٧ نسبت به امسال کاهنده و در حدود ٣.٩ درصد خواهدبود. نرخ تورم نیز نسبت امسال افزاینده و در حدود ١۵ درصد پیش بینی می‌شود.

موسسه بامداد نرخ سود بانکى را در سال ١٣٩٧ حداقل ١۵ درصد برآورد کرده گرچه احتمال زیادی هم داده‌است این نرخ افزایش مختصری داشته باشد.

نرخ رشد نقدینگى در اقتصاد ایران در سال آینده به نسبت امسال افزایشی و در حدود ٢۵ درصد پیش‌بینی شده‌است.

جدول پیش‌بینی متغیرهای اقتصادی در سال 97

جالب‌ترین پیش‌بینی این مؤسسه برای سال آینده، متوسط قیمت دلار در بازار آزاد است؛ به اعتقاد کارشناسان این مؤسسه، نرخ دلار سال آینده به حدود ۵۶۵٠ تومان خواهدرسید. اگرچه بر این توضیح نیز از سوی بامدادی‌ها تأکید شده است که این “نرخ در صورت بروز هرگونه تنش سیاسی، بازگشت برخى از تحریم‌ها یا آزاد شدن بخشی از تورم سرکوب شده سال‌های قبل، به سمت قیمت‌های بالاتر حرکت خواهد کرد”.

متوسط قیمت سکه طلا در بازار آزاد هم برای سال ١٣٩٧ حدود ١.٨۶٠.٠٠٠ تومان و قیمت جهانى اونس در سال ١٣٩٧ بین کانال ١٣٠٠ تا ١۵٠٠ دلار با احتمال ماندگارى بیشتر در محدوده ١٣٠٠ تا ١۴٠٠ دلار پیش‌بینى شده‌است.

موسسه بامداد همچنین پیش‌بینی کرده‌است “پس از سال‌ها رکود بازار مسکن، نرخ رشد بازار مسکن در سال ١٣٩٧ در اکثر ماه‌هاى سال بالاتر از نرخ تورم  یعنی ١۵ درصد و کمتر از ٣٠ درصد” خواهدبود.

شاخص بورس ایران در سال آینده با نوسانات زیاد با حرکت آهسته به سمت کانال ١٢٠ هزار واحد پیش بینى مى‌شود.

کاهش نسبى ارزش دلار آمریکا در بازارهاى جهانى، افزایش نسبى یورو، یوان، وون و دلارهاى غیرآمریکایی و افزایش احتمالی و محدود قیمت جهانى نفت و قیمت مواد اولیه از دیگر پیش‌بینی‌های این مؤسسه در سال ١٣٩٧ است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *