اتهامات کمیسیون اتحادیه اروپا به خودروسازی‌های بزرگ آلمان

کمیسیون اتحادیه اروپا سه خودروسازی بزرگ ب‌ام‌و، فولکس‌واگن و دایملر (مرسدس بنز) را متهم کرده است که بر سر امور فنی با هم تبانی‌های غیرقانونی انجام داده‌اند. اگر این موضوع اثبات شود، جریمه‌هایی سنگین در راه است.

اتهام کمیسیون اروپا به سه خودروساز بزرگ آلمان

اتهامات کمیسیون اتحادیه اروپا به خودروسازی‌های بزرگ آلمان

به گزارش حکاک از دویچه‌وله، کمیسیون فنی اتحادیه اروپا، کنسرن‌های بزرگ آلمانی ب‌ام‌و، فولکس‌واگن و مرسدس بنز (شرکت دایملر) را متهم کرده است که بر سر امور فنی‌‌ای مانند پاکسازی دود موتور، تبانی‌های غیرقانونی انجام داده‌اند.

کمیسیون فنی اتحادیه اروپا از تابستان گذشته بازرسی‌های مفصلی را در این باره آغاز کرد که نتایج اولیه آن منتشر شده است. چنانچه این موارد به اثبات برسد، سه کنسرن بزرگ خودروسازی باید منتظر دریافت جریمه‌هایی سنگین باشند.

بنا به گزارش اولیه کمیسیون اتحادیه اروپا سه شرکت بزرگ مخفیانه بر سر رشته‌ای از مسائل فنی توافق کرده‌اند، تا سود و منافع مالی خود را تضمین کنند. این مسائل فنی از جمله به نحوه کاربرد دستگاه پالایش دود و حذف فیلترهایی مربوط می‌شود که می‌توانند از تولید ریزگردهای خطرناک جلوگیری کنند.

اولین ارزیابی کمیسیون اتحادیه اروپا حکایت از آن دارد که سه کنسرن بزرگ با توافق‌های پنهانی اصل رقابت در نوآوری را زیر پا گذاشته‌اند؛ یعنی از سویی پیشرفت تکنیکی را کنار زده و از سوی دیگر این امکان را از مصرف‌کنندگان گرفته‌اند که خودروهایی سازگارتر با محیط زیست خریداری کنند.

شرکت فولکس‌واگن می‌گوید که تحقیق درباره اتهامات وارد آمده را شروع کرده و پس از بررسی تمام موارد درباره آنها اظهارنظر خواهد کرد. فولکس‌واگن یادآوری می‌کند که کمیسیون اروپا “به طور کلی با همکاری فنی میان کنسرن‌های خودروسازی در مسائل فنی مخالفتی ندارد”.

شرکت دایملر (مرسدس بنز) نگرانی چندانی ندارد، زیرا از مدتها پیش تمام مسائل فنی را به کمیسیون گزارش داده و با کارشناسان اتحادیه اروپا همکاری داشته است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *