فقر گرما در اروپا!

اغلب کشورهای عضو اتحادیه اروپا به خصوص بخش عمده‌ای از آن‌ها که در جنوب شرق قاره سبز واقع شده‌اند از نظر تامین انرژی گرمایشی در فقر بسر می‌برند.

فقر گرما در اروپا

فقر گرما در اروپا!

به گزارش حکاک به نقل از یورونیوز، این یافته نتیجه گزارشی است که یک نهاد اروپایی مسئول بررسی و تحقیق درباره حق دسترسی به انرژی بتازگی منتشر کرده‌است که بر اساس آن شهروندان اغلب کشورهای اروپایی برای گرم کردن خانه‌های خود در فصل زمستان با مشکلات اساسی مواجه هستند.

نهاد موسوم به ائتلاف «حق دسترسی به انرژی» با استناد به داده‌های جمع‌آوری شده توسط گروه تحقیقاتی «اوپن اکسپ» فرانسه در گزارش خود تصریح کرد: «بلغارستان از نظر چهار شاخص کلیدی بررسی میزان دسترسی به انرژی وضعیتی به مراتب بدتر از دیگر کشورها دارد.»

در این گزارش به چهار شاخص مهم برای رسیدن به نتیجه تحقیقات استناد شده است: میزان رطوبت و استعداد منازل مسکونی در نشت انرژی، هزینه بالای تامین انرژی گرمایشی برای خانواده ها، ناتوانی در گرم نگاه داشتن منازل مسکونی در طول زمستان و عدم امکان لازم برای خنک نگاه داشتن منازل در فصل تابستان.

بر اساس این گزارش در کشورهایی که قوانین ساخت و ساز به درستی اجرا می‌شود و نظارت بر آن‌ها شدیدتر است و همچنین در کشورهایی که سرانه ملی یا میزان تولید ناخالص داخلی بر جمعیت بالا است، فقر انرژی بسیار کم‌تر مشاهده می شود.

به موجب تحقیقات صورت گرفته در این خصوص اغلب کشورهای عضو اتحادیه اروپا از سطح قابل توجهی از فقر انرژی رنج می‌برند و این در حالیست که سهم هزینه خانوارها در بخش انرژی همچنان در قاره سبز رو به افزایش است.

این گزارش به روشنی نشان می‌دهد که خانواده‌های کم درآمد بیش از دیگر خانواده‌ها قربانی این افزایش هزینه می‌شوند، به نحوی که طی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ میزان هزینه تامین انرژی برای این دست از خانوارها دست کم ۳۰ درصد افزایش داشته‌است.

بنا به این گزارش ده کشور سوئد، فنلاند، دانمارک، اتریش، لوکزامبورگ، بریتانیا، ایرلند، هلند، آلمان و فرانسه از نظر پیشرفت در کاستن از میزان فقر انرژی در راس فهرست تهیه شده قرار گرفته‌اند. این کشورها از نظر سرانه ملی بالاتر از حد متوسط اتحادیه اروپا قرار گرفته و از قوانین و بخشنامه‌هایی منسجم در بخش ساخت و ساز، با نگاه ویژه به مصرف انرژی بهره می‌برند.

در تحقیق انجام شده توسط نهاد غیردولتی ائتلاف برای «حق دسترسی به انرژی» از پرتغال، ایتالیا و اسپانیا به عنوان کشورهایی نام برده شده که طی سال‌های اخیر تلاش‌هایی موفقیت‌آمیز در زمینه کاستن از فقر انرژی و استفاده بهینه از انرژی در فصل‌های گرما و سرما داشته‌اند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *