بزرگترین ورشکستگی تاریخ آلمان چگونه رقم خورد؟

حکاک: دادگاهی در آلمان حکم “آنتون ” و فرزندانش را اعلام کرد تا پرونده بزرگترین ورشکستگی تاریخ ژرمن‌ها که زمانی صاحب ۱۴هزار فروشگاه با ۳۶ هزار کارمند و بیش از ۶ میلیارد یورو فروش بود، بسته شود. کار اشلکرها چگونه به ورشکستگی کشید؟

ورشکستگی بزرگ در آلمان 1

بزرگترین ورشکستگی تاریخ آلمان چگونه رقم خورد؟

طبق حکم دادگاه اشتوتگارت، وقتی آنتون اشلکر (Schlecker) و فرزندانش “لارس” و “مایکه” در اول فوریه سال ۲۰۱۱ فهمیدند که راه نجاتی برای امپراتوری اقتصادی‌شان باقی نمانده بخشی از باقیمانده ثروتشان را از کانال‌هایی خارج کردند تا مشمول روند ورشکستگی و پرداخت بدهی نشود. دادگاه، آنتون اشلکر را به ۲ سال حبس تعلیقی و فرزندانش به تحمل ۳۴ و ۳۵ ماه حبس تعزیری محکوم کرد ولی پرونده همسر او با پرداخت جریمه نقدی بسته شد.

آنتون اشلکر متولد سال ۱۹۴۴ میلادی است و تا زمان تاسیس کمپانی‌اش در قصابی پدرش کار می‌کرد. خانواده اشلکر دارای ۱۷ شعبه قصابی و یک کارخانه فرآوری گوشت بودند. ده سال پس از افتتاح اولین فروشگاه “مواد بهداشتی و آرایشی” تعداد شعبات فروشگاه‌های اشلکر در آلمان به یک هزار فروشگاه رسید.

اشلکر تا سال ۲۰۰۸ پا را از مرزهای آلمان فراتر گذارد و به یک کمپانی بین‌المللی تبدیل شد؛ ۱۱۸۴ فروشگاه در اسپانیا، ۹۷۴ فروشگاه در اتریش، ۲۳۰ فروشگاه در ایتالیا، ۶۹ فروشگاه در لهستان، ۳۲ فروشگاه در پرتغال، ۳۰ فروشگاه در دانمارک، ۱۸ فروشگاه در لوکزامبورگ، ۲۰۰ فروشگاه در فرانسه، ۱۵۱ فروشگاه در جمهوری چک، ۲۴۵ فروشگاه در هلند و ۲۶ فروشگاه در بلژیک از مرکز کمپانی هدایت می‌شدند.

در بهترین سال‌های فعالیت اقتصادی اشلکر، تعداد شعبات فروشگا‌های مواد آرایشی و بهداشتی آن در سراسر آلمان و اروپا به ۱۴ هزار شعبه با ۵۰ هزار کارمند و فروش سالانه نزدیک به ۷ میلیارد یورو رسید.

ورشکستگی بزرگ در آلمان 2

آنتون اشکلر به یکی از ثروتمند‌ترین افراد آلمان بدل شد ولی در کشورش زیاد خوشنام نبود؛ تقریبا تمام کارمندان فروشگاه‌ها را زنان تشکیل می‌دادند که حداقل دستمزد به آن‌ها پرداخت می‌شد. اکثر فروشگاه‌ها را معمولا یک یا دو نفر می‌گرداندند.

شرایط حاکم بر فروشگاه‌های اشلکر به گونه‌ای بود که سندیکاها حساسیت زیادی به این فروشگاه‌های زنجیره‌ای داشتند.

در سال ۲۰۱۰ لارس و مایکه اعلام کردند که پدرشان کنترل و مدیریت کمپانی را برعهده آن‌ها گذاشته است. آن‌ها همچنین اعلام کردند که قرار است تا سال ۲۰۱۲ نزدیک به ۲۳۰ میلیون یورو در عرصه گسترش فعالیت‌های تجاری سرمایه‌گذاری شود.

دو سال بعد اما اشلکر اعلام کرد که در سه سال گذشته متحمل ضرر شده است. رقابت سنگین چهار فروشگاه زنجیره‌ای در ایجاد مشکل برای اشلکر بی‌تاثیر نبود. ضرر مالی اشلکر در سال ۲۰۰۸ برابر با ۸۲ میلیون یورو بود که دو سال بعد به ۱۱۸ میلیون یورو رسید و در سال ۲۰۱۱ به بیش از ۲۰۵ میلیون یورو افزایش یافت و در پایان کار به بیش از یک میلیارد یورو هم رسید.

ورشکستگی بزرگ در آلمان 3

با افزایش بدهی‌ها و عدم توان در پرداخت صورت‌حساب اجناس خریداری شده، حقوق کارمندان و اجاره فروشگاه‌ها، بحران در کمپانی اشلکر بالا گرفت و در نهایت اعلام شد که به علت ورشکستگی، فروشگاه‌ها بسته خواهند شد و کارمندان اخراج می‌شوند. اعلام این خبر ده‌ها هزار کارمند اشلکر را به خیابان‌ها کشاند.

ورشکستگی بزرگ در آلمان 4

در ژانویه سال ۲۰۱۲ کمپانی اشلکر رسما اعلام ورشکستگی کرد. اجناس فروشگاه‌ها با تخفیف‌های بسیار بالا فروخته و فروشگاه‌ها تعطیل شدند. در ساعات پایانی و درست قبل از اعلام رسمی ورشکستگی، فرزندان اشلکر نفری ۳ میلیون یورو از سرمایه کمپانی را به حساب خود واریز کرده بودند. پس از تحقیقات، دادستانی پرونده‌ای‌ به اتهام “خارج کردن سرمایه از سیستم شرکت برای عدم پرداخت بدهی” علیه خانواده اشلکر تشکیل داد. با حکم دادگاه پرونده اشلکر و خانواده او بسته شد.

 

 

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *